Čeští tankisté dostanou špičkové německé Leopardy

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. (Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. | FOTO: Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0

Armáda České republiky získá od Německa dostat darem tanky Leopard 2A4 a k nim následně dokoupí modernější verzi 2A7. Německé stroje tak nahradí zastaralé, byť modernizované tanky T-72, kterými disponuje ještě z dob, kdy existovala Varšavská smlouva.

„Česko jedná s Německem o dodávce tanků Leopard výměnou za zbraně, které Česká republika poslala Ukrajině,“ řekla minulý týden ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v České televizi. Česká armáda by podle ní měla získat některou z verzí tanků Leopard. Podobně již před časem hovořil i německý kancléř Olaf Scholz při návštěvě českého premiéra Petra Fialy (ODS) v Berlíně. Scholz tehdy poznamenal, že by Německo mohlo Česku pomoci nahradit zbrojní techniku, kterou Praha poskytla Ukrajině.

Dnes ministryně informovala vládu, že Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Česko by je mohlo koupit v příštích letech. „Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací,“ řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Letos zároveň začne výcvik českých tankistů na německých strojích. Darem podle Fajnora Německo oceňuje to, jak intenzivně Česká republika podporuje vojenským materiálem Ukrajinu. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací i tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku.

(Týdeník FORUM)

Česká republika tak bude vyzbrojena tanky, které má k dispozici kromě Německa také Rakousko, Polsko, Dánsko či Maďarsko. Na verzi Leopard 2A4 se čeští vojáci naučí tuto techniku ovládat. Poté „přesedlají“ na nejmodernější verzi 2A7. Součástí smlouvy by mělo být i zapojení českých firem do jejich výroby. Zřejmě by kromě Vojenského technického ústavu a Vojenského výzkumného ústavu šlo i o podniky Excalibur Army, Interlink, Retia, STV Group a další. Munici by podle odhadu odborníků mohla dodávat Explosia.

V současné době tvoří naše tankové vojsko tři profesionální jednotky a jedna jednotka aktivních záloh. Tito vojáci mají k dispozici třicet modernizovaných sovětských tanků T-72M4, které byly doplněny o řadu technologií a systémů pocházejících z České republiky, ale i z USA, Izraele a Itálie. To je však nedostatečný počet. Ten by měl podle expertů dosahovat minimálně 40 bojeschopných tanků, optimální by však bylo mít jich 60 až 80. Navíc jsou české tanky v současné době postupně do roku 2026 opravovány, a nejsou tedy všechny bojeschopné.

Plánovaná dohoda s Německem připomíná smlouvu, kterou uzavřeli Maďaři. I v jejich případě jde o typ Leopard 2A7, ale ještě předtím obdrželi již v roce 2020 dvanáct tanků Leopard 2A4, aby se maďarští tankisté používající do té doby rovněž sovětskou techniku mohli na německé tanky přecvičit.

Leopard 2A7 patří ve všech kritériích ke světové špičce a výrazně převyšuje všechny stroje, které je Rusko schopno nasadit. O mnohokrát zmiňovaném tanku Armata není mnoho známo, protože zřejmě existuje jen v několika prototypech prezentovaných na přehlídkách, ale v boji nasazen nebyl. Leopard 2A7 je vyzbrojen kanonem ráže 120 mm, má odolnější pasivní i účinnější aktivní obranu, vysoce výkonný motor a celá posádka má k dispozici také termovizi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]