Čeští vědci potvrdili mýtus obestírající zrzky. Má zajímavou příčinu

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Podle nové studie vědců a vědkyň z Karlovy univerzity je minimálně část stereotypů a pověr o ženách se zrzavými vlasy pravdivá. Badatelé totiž zjistili, že zrzky, o nichž se často traduje, že jsou více sexy, náruživé a v milostném životě velmi aktivní, to tak v porovnání se zbytkem ženské populace s jinou barvou vlasů opravdu mají. Výzkumníci nicméně dospěli k závěru, že za tím nestojí genetika, ale společenské faktory. Rovněž se ukázalo, že to opravdu platí jen pro ženy, zrzaví muži z průměru nijak nevybočují.

„Ženy se zrzavými vlasy, které tvoří jedno až devět procent obyvatelek (zemí) Evropy, přitahují různé stereotypy týkající se jejich sexuálně uvolněného chování či promiskuity. Cílem této případové studie bylo prozkoumat, zda spojení mezi zrzavou barvou vlasů a sexuálním chováním opravdu existuje,“ uvádí abstrakt práce, na níž se podílel vědecký tým ve složení Kateřina Sýkorová, Vojtěch Fiala, Jana Hlaváčová, Šárka Kaňková a Jaroslav Flegr.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Badatelé při své práci měli k dispozici vzorek 110 žen, z nichž 34 procent tvořily zrzky a také 93 mužů, z nichž 22 procent byli ti s „červenými“ vlasy. A dospěli k závěru, že zrzky jsou opravdu sexuálně aktivnější, vykazují vyšší míru náruživosti, začínají pohlavně žít v nižším věku a mají v porovnání se zbytkem ženské populace více milostných partnerů. Studie ovšem ukázala, že toto všechno se týká jen žen, muži jsou na tom ve všech vyjmenovaných ohledech stejně bez ohledu na to, jakou barvou vlasů je příroda obdařila.

Bližší pohled ovšem ukázal, že za větší sexuální aktivitou zrzek nebo vyšším počtem milenců nejspíš nestojí geneticky podmíněná vrozená touha. „Naše výsledky naznačují, že domněle uvolněnější sexuální chování žen s rudými vlasy může být důsledkem častějších pokusů potenciálních partnerů mít se zrzkami pohlavní styk,“ uvádí abstrakt práce. Jinými slovy to vypadá, že zrzky jsou sexuálně aktivnější zkrátka proto, že se jim nápadníci (či nápadnice) častěji dvoří. A to právě i na základě stereotypů a mýtů, které o nich dlouhodobě panují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]