Čestnou stráž při pietě držel falešný veterán z problematické organizace

Generální ředitel ČRo René Zavoral při projevu, v popředí v červeném baretu stojící M. Semorád. (Ministerstvo obrany, Jan Schejbal, se souhlasem)

Generální ředitel ČRo René Zavoral při projevu, v popředí v červeném baretu stojící M. Semorád. | FOTO: Ministerstvo obrany, Jan Schejbal, se souhlasem

Pietní akt k výročí Pražského povstání se u budovy Českého rozhlasu uskutečnil za účasti zástupců Českého rozhlasu, parlamentu, pražského magistrátu, městské části Praha 2 a ministerstva obrany. V přítomnosti nejvyšších státních představitelů však stál člověk oblečený nikoliv do vojenské či policejní uniformy, ale do uniformy či spíše kostýmu organizace ICOCRIM. Ta je jakousi samozvanou bezpečnostní organizací, která nemá s armádními veterány nic společného. ICOCRIM je navíc napojen na podezřelé kontakty v Rusku, na což v minulosti upozorňovala i BIS.

Od osoby Miloše Semoráda, jenž u desky stál v uniformě s jasně patrnými nášivkami ICOCRIM, se Český rozhlas distancoval. „Pána neznáme a nezvali jsme ho. V protokolárně daném scénáři pietního aktu žádnou roli neměl,“ odpověděl Jiří Hošna, ředitel oddělení Komunikace, obchodu a vnějších vztahů. Na doplňující dotaz deníku FORUM 24, kde se tedy M. Semorád u pamětní desky vzal, pak Jiří Hošna zareagoval: „Pietní akt 5. května se liší v tom, že je do jeho organizace historicky zapojený ČSBS. Tento spolek na základě toho také zve pamětníky, účastníky Pražského povstání a zajišťuje čestnou stráž u pamětních desek.“ A dodal, že celou věc u Českého svazu bojovníků za svobodu, jemuž šéfuje Jaroslav Vodička, prověří a bude se jí zabývat.

(Týdeník FORUM)

Rovněž ČSBS, na které se FORUM 24 obrátilo s dotazem, jak zajišťuje čestnou stráž pro Český rozhlas, však dal od osoby M. Semoráda ruce pryč. „Pána, o němž se vyjadřujete, že se jmenuje Miloš Semorád, občas vídám při pietních aktech na Vinohradské třídě mezi diváky v civilu. Proč stál 5. května u pamětních desek, netuším. Mohu Vás však ujistit, že nikdy nebyl členem žádné oficiální delegace ČSBS při pietních aktech u ČRo, ani 5. 5. 2022. Není mně nic známo o tom, že by byl členem jakékoliv z oblastních organizací ČSBS,“ napsal Emil Kulfánek, první místopředseda Ústředního výboru ČSBS, s nímž podle Českého rozhlasu byla účast čestné stráže domlouvána.

Miloš Semorád je podle rejstříku členem výkonného výboru Klubu vojenských výsadkových veteránů Praha. Ovšem ani tento klub o jeho účasti nic neví: „Není nám známo, kdo organizoval účast pana Semoráda na pietním aktu u rozhlasu, byl tam zřejmě z vlastního rozhodnutí.“ Navíc se klub vyjádřil i k „uniformě“, již měl M. Semorád na sobě. „Oficiální klubový stejnokroj našeho Klubu vojenských výsadkových veteránů, pokud člen nemá povoleno MO ČR nošení vojenského stejnokroje, v němž odcházel od armády, jsou šedé kalhoty, modré sako, světle modrá košile, modrá vázanka a černé polobotky, nikoliv uniforma ICOCRIM, organizace, s níž nemá náš Klub nic společného.“

Miloš Semorád měl sice na ramenou výložky s hodností podplukovníka, ale ministerstvo obrany jej nikde jako veterána či bývalého vojáka neeviduje. „Osoba, na kterou se dotazujete, má sice uniformu lehce zaměnitelnou s uniformou Armády ČR, ale není v evidenci MO ani jako válečný veterán, ani jako vojenský důchodce, a nebyla ministerstvem obrany pozvána,“ reagovala na dotaz deníku FORUM 24 vedoucí tiskového oddělení Ministerstva obrany ČR Jana Zechmeisterová.

Český rozhlas se spoléhal na ČSBS a na jeho zodpovědný přístup k těm organizačním částem pietního aktu, které má každoročně ČSBS na starosti. „Pokud by tedy někdo z nich upozornil na to, že dotyčný pán nepatří k čestné stráži, dalo by se to ihned vyřešit. Nechápeme, proč tak neučinili, a budeme se jich na to ptát,“ konstatoval Jiří Hošna. Jenže Emil Kulfánek se brání. Podle jeho vyjádření ČSBS nebyl organizátorem ani spoluorganizátorem pietního vzpomínkového aktu u ČRo 5. 5. 2022 a zúčastnil se pouze tak jako jiní pozvaní účastníci s květinovým darem. Dva zástupci ČSBS pokládali květinový dar a ostatní byli mezi diváky.

„Tomu pánovi, kterého označujete jako pan Semorád a který rozhodně není členem ČSBS, jsme 5. 5. 2022 nenařídili, aby se postavil jako čestná stráž k pamětním deskám květnového povstání 1945 u ČRo. Nemám více, co bych vám ještě sdělil,“ odpověděl na opakovaný dotaz Emil Kulfánek. To ovšem podle Jiřího Hošny z Českého rozhlasu není pravda, neboť „ČSBS dlouhodobě zařizoval na 5. května účast pamětníků a čestnou stráž, a to včetně letošního roku. Pan Kulfánek tedy evidentně lže.“ Podle vyjádření Jiřího Hošny po této negativní zkušenosti už Český rozhlas s participací ČSBS na pietním aktu 5. května do budoucna nepočítá a „obrátí se na jiné organizace“.

ICOCRIM, jehož stejnokroj na sobě Miloš Semorád měl, si hraje na jakousi státní bezpečnostní složku. Ovšem ve skutečnosti jde jen o soukromou organizaci s podezřelým pozadím, která do Česka zamířila ze Slovenska a která byla podle BIS napojena i na podezřelé vazby v Rusku. Již v roce 2018 o nich byla napsaná velká reportáž, v níž je popsáno nejen pozadí organizace, ale také postupy, jak si členové rozdělují plukovnické a generálské hodnosti. Žádného z generálů přitom ani český, ale ani slovenský prezident nejmenoval.

Detail snímku, na němž je jasně patrná nášivka ICOCRIM.

Není to prvně, kdy se na různých pietních akcích objevují podobní „veteráni“, kteří nemají právo nosit uniformu, v níž vystupují. Jedná se o klasický případ tzv. „stolen valor“, tedy o případy lidí, kteří se vydávají za vojáky či veterány, ačkoliv na to nemají žádné právo. Mediálně je díky sociálním sítím „proslaven“ zvláště Miloš Matoušek, alias Major Meč, jenž se objevuje v nejrůznějších policejních i vojenských uniformách s různými hodnostmi. Účasten byl mnohokráte například odhalování různých pamětních desek, účastnil se pietního aktu spojeného se vzpomínkou na parašutisty padlé v kryptě kostela v Resslově ulici a mnoha dalších akcí.

Zákon však hovoří naprosto jasně. Podle § 31 odst. 4 zákona č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů, mohou „vojenský stejnokroj a vojenské odznaky nosí jen vojáci v činné službě. Při slavnostních příležitostech mohou nosit vojenský stejnokroj vojáci v záloze a také osoby, kterým bylo nošení vojenského stejnokroje povoleno služebním orgánem.“

„Přes jasně daná pravidla pro nošení stejnokroje na veřejnosti se v ČR běžně setkáváme se zlozvykem, jakým je nošení stejnokroje ať už vojenského nebo policejního i osobami, které na to nemají žádný nárok. Samostatnou kapitolou je pak nošení různých „vyznamenání“ a ocenění,“ konstatuje nadpraporčík v záloze Martin Brynych, jeden z veteránů, kteří na podobné excesy vcelku pravidelně upozorňují. Podle něj je nejhorší, pokud si někdo, kdo na to nemá nárok, uniformu vezme a jde na slavnostní událost či pietní akt. „Máloco vypadá tolik komicky, jako když se mezi VIP politiky pohybuje člověk, který nemá nárok nosit příslušnou uniformu nebo ocenění. Svědčí to o úrovni zájmu politiků o naše veterány a vysloužilé příslušníky bezpečnostních sborů a ozbrojených sil,“ dodává Martin Brynych.

Printscreen fotografie, která byla následně odstraněna.
Fotografie Miloše Semoráda, na níž jsou jasně patrné nášivky ICOCRIM, byla z galerie odstraněna.

Fotografie, na které je v detailu zachycen Miloš Semorád jako čestná stráž, byla po e-mailové korespondenci deníku FORUM 24 a Českého rozhlasu z fotogalerie stažena. Na jiných snímcích je však M. Semorád stejně zachycen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články