Čestný doktor už neprodává hrnky s Adolfem, ale trička s Husákem, Havlem a Babišem

Gustáv Husák v roce 1971. Asi by ho nenapadlo, že za 50 let se budou prodávat trička s jeho portrétem vedle triček s Havlem. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0 de)

Gustáv Husák v roce 1971. Asi by ho nenapadlo, že za 50 let se budou prodávat trička s jeho portrétem vedle triček s Havlem. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0 de

Čtenářka nám poslala e-mail, zda bychom se znovu nepodívali na činnost pana JUDr. et PhDr. Emericha Drtiny, dr. h. c., ředitele nakladatelství Naše vojsko, který prodával hrnky s Adolfem Hitlerem. O té cause hrnečků s obrázkem nacistického pohlavára jsem psal už několikrát.

Skutečnost, že zde může legálně někdo prodávat hrnky s Adolfem, mi přišla skandální. Přesto pana nakladatele neodsoudili. Podíval jsem se na jeho e-shop znovu, a co nevidím – Adolf zmizel! Pan Drtina nahradil jeho obrázek v sortimentu svého nakladatelství obrázky dalších osobností. A jejich výběr ukazuje, že možná pan Drtina skutečně není ani neonacista, ani cynický kšeftař. Jen mu některé věci docházejí trochu hůře a trochu pomaleji, než je v populaci zvykem.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Na webu Našeho vojska hrdě stojí psáno: Ředitel nakladatelství: JUDr. et PhDr. Emerich Drtina, dr. h. c. Za jakouže slávu ten doktorát dostal, ptal jsem se pana Drtiny již před řadou let.

„Já mám práva, a tyhle ríga jsem si dodělával z toho hlediska, že to líp vypadá. Chvíli jsem měl pobočku ukrajinské školy a její rektor mně dal tenhle čestnej doktorát, že jsem se zasloužil o rozvoj jejich školy. Ta škola se jmenuje Zakarpatská státní univerzita.“ 

Titulek ze serveru České televize z léta 2011 zní: „Dvaceti pěti právníkům byly zrušeny uznané diplomy z pobočky ukrajinské univerzity.“ V článku se dočteme: „Soudy zrušily již 25 rozhodnutí Západočeské univerzity v Plzni, jimiž tato vysoká škola uznala právnické diplomy absolventů pražské pobočky Zakarpatské státní univerzity z Ukrajiny. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana podalo Nejvyšší státní zastupitelství žalobu na zrušení těchto rozhodnutí u celkem 44 lidí.“ Vyšel v roce 2011. O deset let později má čestný doktor Drtina svůj čestný titul stále na svém čestném webu.

Hrnků přibylo!

Adolf sice není na skladě, ale výběr významných osobností zůstává pestrý. Na hrncích a tričkách v nakladatelství pana honoris doktora causa Drtiny najdeme: Tričko s potiskem T. G. Masaryk, tričko s potiskem Andrej Babiš  – šedý melír, tričko s potiskem Václav Havel (který za Husákova režimu seděl), tričko s potiskem Gustáv Husák (který Havla do toho vězení nechal zavřít). Cena stejná pro všechny, s DPH (21 %): 399,00 Kč (16,64 EUR).

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

V sekci „Hrnky s potiskem“ pak vidíme: Hrnek J. V. Stalin (diktátor, vůdce mocnosti, která naši republiku v roce 1968 okupovala), Hrnek Jan Palach (hrdina, který se na protest proti té okupaci upálil), Hrnek Klement Gottwald, Hrnek Mao Ce-tung, Hrnek Zdeněk Ondráček, a konečně – což je pro kontext celého tohoto sdělení klíčové – i hrnek Emerich Drtina. Pan Drtina prodává hrnky se sebou samým, a možná si do takového i dělá kafe. Cena s DPH (21 %) je bez ohledu na váhu a zásluhy zobrazené osobnosti stejná: 299,00 Kč (12,47 EUR).

Pan vydavatel honoris Drtina causa prodává také: Popelník Miloš Zeman – cena s DPH (21 %) 199,00 Kč (8,30 EUR), placatka NEREZ obsah 5oz / 140 ml, Mil-tec – cena s DPH (21 %): 199,00 Kč (8,30 EUR), Pilka zavírací 18 cm ZELENÁ – cena s DPH (21 %): 249,00 Kč (10,38 EUR) a Otvírák lahví Dog-tag Woodland Mil-tec – cena s DPH (21 %): 49,00 Kč (2,04 EUR).

Napsali o nás…

V sekci svého webu, kde pan doktor causa honoris prezentuje mediální výstupy o jeho firmě, najdeme například článek na serveru krajskelisty „Dárkový hrnek za 299 kaček. Nabídka je pestrá…“ Také tam jsou fotografie pana Drtiny s osobnostmi, se kterými se chce pochlubit – s Ivanou Trumpovou, exmanželkou Donalda Trumpa, a s Jiřím Kajínkem. Ale pak jsem ke svému zděšení mezi články, kterými se pan Drtina chlubí, našel i svůj text o něm, který kdysi vyšel v Reflexu. A zamrazilo mne. Onen můj sloupek se totiž jmenuje „Čestný doktor Drtina vydělává na Hitlerovi. Proč ne na felaci?“ A pan doktor Drtina se tím textem chlubí na webu. Už ten název stačí – a když si čtenář můj starý text rozklikne, dočte se v něm navíc:

Rx: Ty peníze vydělané na Hitlerovi – vám nesmrděj?

Drtina: To by musely smrdět skoro všem nakladatelům!

Rx: Takže vám peníze za Hitlera nesmrděj…

Drtina: Nesmrděj. Já si myslím, že se zamíchají do těch lepších a že potom dáme něco na dobrý účely.

Rx: Takže můžu tam napsat, že jste to vydal čistě kvůli penězům?

FORUM 24 (archiv)

Drtina. Můžete. Já to nazývám reklamní tah.

Rx: Takže pro zisk i Hitlera…

Drtina: Pro zisk i Hitlera, ano.

Rx: A za kolik byste byl ochotnej poskytnout felaci?

Drtina: K tomu se nebudu vyjadřovat. Já dělám nějakej byznys a ostatní věci… Nebudu se k tomu vyjadřovat!

Přiznávám, že mi pan Drtina vyrazil dech. Ano, setkal jsem se s okázale přisprostlými burany, kteří se hrdě hlásili k filmu Kurva, hoši, gutntág, a v jeho hrdinech, extraktech buranství, se viděli a identifikovali se s nimi. Ale že by se někdo na svém webu chlubil tím, jak jej novinář za jeho bohulibý editorský počin, vydání hrnků s Adolfem Hitlerem, sprostě ponižuje – tak to jsem ještě neviděl.

Bylo v apatyce vyprodáno?

Dosud jsem považoval pana Drtinu za cynického a sprostého obchodníka, který naprosto bezohledně vydělává na prodeji propagačních předmětů pro neonacisty. Když však i po deseti letech od skandálu s tou ukrajinskou univerzitou vidím na jeho webu zcela irelevantní a směšný „titul“ doktora honoris causa, jeho společnou fotografii s Kajínkem, trička s Havlem a Husákem vedle sebe, o kousek dál v sortimentu otvírák na lahváče, prodej hrnků s panem Drtinou samotným, a v „prezentační“ sekci webu „Napsali o nás“ můj text, kde jej vyzývám k podnikání v oblasti orálního sexu…

Inu – možná panu Drtinovi svět křivdí. Možná to opravdu nemyslí zle – protože mu nedojde, že některé věci by se vedle sebe prodávat určitě neměly. Třeba trička s Havlem a Husákem. A že jiné věci, jako hrnky se Stalinem, by se neměly prodávat vůbec. Natož pak vedle otvíráků na pivo. Takže považuji za pravděpodobnější, než že by byl pan Drtina cynický obchodník či neonacista, že mu to prostě nedochází. Shůry dáno nebylo a v apatyce měli vyprodáno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]