Cestování po Evropě je plné překážek

ČTK

Testování na koronavirus, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Pandemie čínského koronaviru oklešťuje po Asii i život Evropanů. Omezené, pokud vůbec možné, je cestování z většiny zemí Evropské unie i do nich, určité rozdíly tu nicméně jsou.

Jedna z vůbec nejpřísnějších opatření – zákaz opuštění území kromě výjimek stanovených vládou – zavedlo Česko. Ani v mnoha dalších zemích EU však není kvůli zavedeným omezením o co stát.

Spolková vláda varovala občany Německa před nedůležitými, turistickými cestami do zahraničí, výstraha platí do konce dubna. Mnohé letecké linky i železniční spoje jsou zrušeny. Vzhledem k tomu, že přísná opatření na hranicích mnohých států platí i pro Němce, tamní ministerstvo zahraničí zajišťuje návraty desetitisíců svých občanů do vlasti.

Německé ministerstvo zahraničí označuje turistické cesty za „skutečně nezodpovědné, s tím, že je třeba počítat s komplikacemi při zpáteční cestě,“ varoval spolkový ministr zahraničí Heiko Maas na Twitteru. Německo omezilo i přístup zahraničním návštěvníkům. Zavřené zůstávají německé hranice s Francií, Lucemburskem, Švýcarskem, Rakouskem a Dánskem.

Uzavřená je i Francie, jejíž občané smějí vycházet z domů jen v odůvodněných případech. Zemí rezonoval případ 24leté ženy, která za opakované porušování zmíněného omezení dostala pokutu 800 eur. Přes Francii se nicméně mohou vracet občané dalších zemí EU, mají však mít v ruce vyplněný tranzitní formulář.

Rakousku platí omezení pohybu. Vycházet z domu lze pouze v některém z definovaných závažných důvodů. Vycestovat do zahraničí je možné také jen z vážných důvodů a při návratu je třeba se prokázat negativním výsledkem nejvýše čtyři dny starého testu na koronavirus.

Také na všechny Poláky vracející se do vlasti jejich vláda uvalila dvoutýdenní domácí karanténu.

V Řecku platí prozatím do 6. dubna výrazná omezení veřejného života i svobody pohybu. Po příjezdu ze zahraničí musí člověk rovnou do 14denní karantény. Také vycházení z domova je v zemi výrazně omezeno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner