Kancléřova cestovní kancelář. Kdy Vratislav Mynář složí funkci?

Eric Drooker

Fakt, že už dnes nikomu nevadí, že prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečností prověrku a Miloš Zeman jej kvůli tomu neodvolá, dobře známe. Za vyvěšení rudých trenek ale na Pražském hradě padaly hlavy a mj. také Mynářovy odměny. Co se stane po reportáži České televize, která ukázala, že bez jakékoli kontroly byly v jindy nepřístupných prostorách Hradu desítky lidí?

Cestu, autobusy, mávátka a celou akci jako vystřiženou z doby komunistického režimu prý bude platit Strana práv občanů. Zda na sebe také vezme zodpovědnost za to, že Zemanovi fanoušci si během svého výletu sedali na vzácná křesla a zvedali koberce, to už jasné není, protože organizátor Vratislav Mynář sdělil, že reportáž ČT neviděl.

Eric Drooker

Jestli by něco ale jasné být mělo, je to situace bezpečnostních opatření v sídle prezidenta republiky. Bylo vážně zajímavé sledovat rozdíl mezi tím, kdy aktivisté vyměnili prezidentskou standartu za červené trenýrky – to se odehrálo venku, na místě bylo jen málo lidí a ti se tam navíc dostali díky lešení, které u budovy stálo – a 17. listopadem. V prvním případě mj. skončil velitel Hradní stráže.

Případ druhý: Dva autobusy lidí, kteří byli odměněni za své politické postoje (ať už reálné, či ne) se dostali do blízkosti prezidentské kanceláře, aniž by je kdokoli kontroloval. Jelikož mezi nimi byl i kameraman České televize, který mohl jet jen na základě jediného telefonátu na obecní úřad v Osvětimanech, je to opravdu zvláštní situace. Zemanovi zastánci rádi skupině Ztohoven nejen v internetových diskuzích vzkazují, že kdyby se podobná věc odehrála na střeše Bílého domu, dávno by policie aktéry zastřelila. Kolik lidí asi chodí do Bílého domu, aniž by kdokoli zjistil, zda u sebe nemají bombu nebo zbraň?

Čekat, že kancléř Mynář odstoupí, by asi bylo hodně naivní – takovýto detail je ve srovnání s bezpečnostní prověrkou samozřejmě jenom banalita. Možná tedy opět přijde o prémie – ale jenom možná. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se totiž na svém facebookovém profilu vyjádřil jako vždy seriózně: „Počínaje zítřejším ránem se ČT vrací k původní znělce ČST Praha. V novém programovém schématu naleznete opět pořad Volná tribuna, který nahradí populární Reportéry ČT. I nadále bude pořad odhalovat za vydatné instruktážní pomoci soudruhů z Bezpečnosti protistátní aktivity.” Na vysvětlenou: To, co se stalo 17. listopadu, bylo v pořádku. Že si o tom někdo dovolí informovat, to už méně. Takhle se dnes na Pražském hradě uvažuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner