Charitativní Běh pro Paměť národa vynesl už skoro 750 tisíc

Běh pro Paměť národa (Paměť národa)

Běh pro Paměť národa | FOTO: Paměť národa

Charitativního Běhu pro Paměť národa se zúčastnilo už přes dva tisíce lidí a společně tak získali téměř 750 tisíc korun. Výtěžek pomůže zdokumentovat osudy bojovníků za svobodu. Pátý ročník Běhu pro Paměť národa končí už 24. října. Když situace ohledně koronaviru dovolí, poběží se i v Ostravě. Až do tohoto dne se lze zapojit také na dálku, a to klidně ze zahraničí.

Charitativní Běh pro Paměť národa odstartoval 12. září v Praze, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Olomouci, Jablonci nad Nisou a Rejčkově. O týden později se přidali také běžci v Brně, Plzni a Uherském Hradišti, na konci září pak i v Ústí nad Labem.

I letos je hlavním cílem pro Paměť národa získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Každý, kdo zaplatí startovné, přispěje na dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa, jejíž příběhy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu jsou inspirací a varováním před totalitními režimy. Výtěžek umožní natočit a uchovat další stovky jejich osudů.

I letos může každý běžec svůj běh symbolicky věnovat. Je už na každém, zda se rozhodne běžet za svou babičku, letce RAF nebo Miladu Horákovou.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Děkuji všem, kteří podpořili Běh pro Paměť národa. Jsme organizace, jenž má před sebou teď strašně práce. Nenávratně odchází generace našich prababiček a pradědečků, kteří ještě pamatují 2. světovou válku, mizí i příběhy těch, kteří pamatují 50. léta. Každá koruna pro Paměť národa je zvlášť nyní v době obav z koronaviru nesmírně vzácná. Strašně děkuji, že s námi sdílíte radost ze sportu, ale i odpovědnost za paměť našich rodičů a prarodičů. Moc si toho vážím,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který se i letos zúčastnil pražského běhu ve Hvězdě.

Současný výtěžek, který činí přesně 741 tisíc, nemusí být tím finálním! Na programu je ještě závěrečný běh, který by se měl uskutečnit 24. října v Ostravě. Běhu se ale můžete zúčastnit kdekoliv. A to doslova. Letos je totiž otevřena i speciální kategorie s názvem Běžím kdekoliv. K běhu se tak mohou připojit i ti, kteří to mají do Ostravy daleko, a také ti, kteří jsou momentálně v zahraničí či běhají raději sólově. V minulosti si takto startovní číslo připnuli třeba i běžci v USA, Řecku nebo Japonsku.

Více informací na www.behpropametnaroda.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]