„Chce se schovat za imunitu!“ Rakouskem otřásá skandál a odstoupení kancléře Kurze

Sebastian Kurz (Evropská unie)

Sebastian Kurz | FOTO: Evropská unie

Tato sobota nepřinesla výraznou změnu politických poměrů pouze v Česku, ale také v sousedním Rakousku. A to poté, co tamější kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci oznámil, že rezignuje na post šéfa vlády, zároveň ale zůstane předsedou „svých“ lidovců a také poslancem. Kurz se vrcholné funkce vzdal po obrovském tlaku, pod kterým byl od středy, kdy prokuratura oznámila, že kancléře a dalších devět lidí hodlá vyšetřovat pro podezření z korupce. Všichni jsou podezřelí z toho, že si za peníze daňových poplatníků v minulosti vylepšovali mediální obraz. Ne všichni jsou ale s tím, jak se Kurz k celé kauze postavil, spokojeni.

Jak připomíná zpravodajský portál Heute.at, rakouský kancléř má imunitu před stíháním pouze v případě, že je zároveň členem parlamentu. To ale v zemi zpravidla nebývá zvykem. Kurz ovšem v sobotním projevu oznámil, že v roli zákonodárce hodlá pokračovat. Zároveň ale řekl, že chce být imunity zbaven.

Eric Drooker

To nadzvedlo ze židle Herberta Kickla, lídra Svobodné strany Rakouska, která byla v minulosti vládním koaličním partnerem Kurzových lidovců. Ten nyní už bývalého kancléře obvinil, že chce „prchnout do imunity“, která ho ochrání před trestním stíháním. To ovšem Kurz odmítá a zavázal se, že on sám bude tím, kdo o zrušení imunity v parlamentu požádá. Prý je pro něj důležité jít příkladem a nevyhýbat se spravedlnosti.

Portál Kronen Zeitung připomněl, že Kurzův sobotní tiskový brífink byl druhý narychlo svolaný ve dvou dnech a že „řada lidí očekávala jeho rezignaci už v pátek a byla ohromena, když Kurz pouze opakoval už dříve řečené a zdůrazňoval, že obvinění jsou nepodložená a že z funkce kancléře neodejde“. O to větší pak prý bylo v sobotu překvapení, když předseda rakouské vlády otočil. Mohlo to být i tím, že Kurzovu rezignaci z vrcholného postu požadovali i Zelení, s nimiž jsou lidovci v koalici.

Pád rakouské vlády ale podle všeho nehrozí; Kurzovým nástupcem ve funkci kancléře se má stát jeho spojenec Alexander Schallenberg. Zelení totiž pouze chtěli, aby skončil přímo Kurz a jeho úkoly převzal někdo jiný. Vicekancléř Werner Kogler se chce se Schallenbergem mezi čtyřma očima potkat už během neděle. Kurz v sobotním projevu zdůraznil, že to není o něm, ale o celé zemi. „Jsem jen člověk s emocemi a chybami,“ řekl odstupující kancléř, čímž se podle Kronen Zeitung ukázal ze „zcela neobvyklého úhlu“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články