Chce vláda táhnout za jeden provaz? Havlíček arogantně smetl návrhy opozice

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

„Jsem přesvědčený, že to zvládneme. Zvládneme to, když budeme táhnout za jeden provaz,“ vyzývá premiér Babiš. Skutečnost je však jiná. Zatím to vypadá tak, že vláda o spolupráci s opozicí nestojí. Svědčí o tom arogantní reakce ministra Karla Havlíčka, který se jejím návrhům vysmál.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dosud prokazovali mimořádnou nekompetenci. Jejich zásahy do rozhodování a dovnitř zdravotnického systému prokazatelně zhoršily daný stav. Situace není jednoduchá a vyžaduje urychlená řešení škod napáchaných importem „čínského viru“.

Náprava škod „čínského viru“

Tyto škody se okamžitě projevují v podnikatelském sektoru, především v oblasti malého a středního podnikání. Postiženy ale budou i největší firmy, což je vidět na uzavření výroby největší soukromé společnosti v zemi, automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Hrozí propouštění a bankroty firem. Nikdo soudný si tento scénář nepřeje a tímto směrem je dnes nutné upnout prvořadou pozornost.

Mnoho provozoven bylo ze dne na den zásahem státu uzavřeno, což znamená okamžitý výpadek tržeb. Podnikatel má přitom povinnost platit různé odvody, poplatky, nájmy, mzdy svým zaměstnancům. Pomoc musí být přímá a co nejrychlejší, jinak u mnohých přijde s křížkem po funuse.

V této situaci nechce zůstat stranou opozice a nabízí vládě vlastní návrhy, jak okamžitě či střednědobě pomoci postiženým lidem a firmám. Čím dříve, tím lépe. Veřejnosti by byl vyslán sympatický signál, že vláda a opozice pumpují společně vodu z podpalubí, která rychle stoupá.

Nabízíme pomocnou ruku

Andrej Babiš k táhnutí za jeden provaz rétoricky vyzývá na sociálních sítích. Jaká je skutečnost? Přístup ministrů za hnutí ANO předvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček v Událostech, komentářích (17. 3. 2020).

Předseda ODS Petr Fiala a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si v pořadu postěžovali na premiérův přístup. Téhož dne s ním opozice jednala o koronavirové krizi, ale výsledky byly velmi rozpačité.

Ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček  (ČTK)

Premiér nereagoval na nabídku podané ruky, že se může opozice s vládou kdykoli sejít ve Sněmovně a podpořit v nouzovém režimu rozumné vládní návrhy typu prodloužení ošetřovného. S tím, že i opozice nabízí vlastní kroky, jak co nejrychleji pomoci těm, kdo jsou zasaženi tvrdými zásahy vlády.

„Ptali jsme se, kdy takový požadavek přijde, jaký je časový plán. Pan premiér nám neřekl vůbec nic, takže my opakovaně znovu nabízíme pomocnou ruku,“ prohlásil Fiala s tím, že se nedozvěděli žádnou strategii vlády, jak dál.

Stejně reagovala Pekarová Adamová. „My přicházíme s jasnými konkrétními návrhy opatření, které jsou v ekonomické oblasti. Bohužel ale musím konstatovat, že se ta komunikace spíše zhoršuje,“ uvedla.

Opoziční strany přicházejí s návrhy například na snížení odvodů podnikatelům nebo odložení květnového rozjezdu EET pro 300 tisíc živnostníků v téměř 800 profesích. Mezi nimi jsou i lékaři, kteří teď mají úplně jiné starosti. Vyžadovat po nich v této chvíli další státem nadekretované povinnosti zavání hazardem. Padají i návrhy na odložení či odpuštění daňové povinnosti za určité období, či přímých finančních injekcí pro živnostníky.

Za pomocnou ruku si nic nekoupíme

Co na to ministr Havlíček? „To všechno je jen deklaratorní. Je to přesně o tom, že se vyzývá, nabízí se pomocná ruka, je to spousta deklarací. Ale to nám nepomůže,“ reagoval. „Za pomocnou ruku si nic nekoupíme. Dneska by všichni měli začít pracovat a něco konkrétního dělat,“ dodal, jako by vůbec neslyšel, co Fiala s Pekarovou říkají.

Uvědomuje si Havlíček, že řada těchto podpůrných kroků musí projít Sněmovnou, a opozice nabízí rychlý průběh schvalování ve stavu legislativní nouze bez dlouhých debat, tak aby bylo během jednoho dne hotovo?

Opačně reagoval ministr kultury Lubomír Zaorálek. „My dnes musíme spolupracovat všichni, ta země přece není tak veliká. On nám nikdo nepomůže. Já jsem pro věcnou trpělivou diskusi, opozice má právo přijít se svými nápady,“ uvedl. ČSSD mimo jiné podporuje odklad EET, což nepřipouští ministryně financí Alena Schillerová se lživým zdůvodněním, že to ze zákona není možné.

Zarážející je momentální rozdíl v chování ČSSD a hnutí ANO. Sociální demokracie přiznává chyby, omlouvá se za ně a chce jednat s opozicí nikoli jen naoko. Havlíček se tváří velmi suverénně a spolupráci odmítá. Nemístnou agresivitou prokazuje, že od svého guru Babiše pochytil nejvíc. Jestli dnes někdo vrší prázdné deklarace, jsou to zástupci hnutí ANO.

Komplikované půjčky

Babišův oblíbený ministr sice operuje velkými ciframi, ale zatím pomohou spíše velkým firmám. Jeho bezúročné půjčky se splatností dva roky nejsou všespásným lékem pro malé firmy, ale zadlužením v situaci, kdy není jasné, jestli budou mít za půl roku na splátky. Žádosti o půjčky jsou přitom velmi složité, obsahují obrovské penzum požadovaných údajů a někdy těžko splnitelných kritérií. Byrokraticky jsou náročnější než dotace.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak informoval server Echo24, tvrdé podmínky jsou nastaveny hlavně pro malé a střední podnikatele. Varující je zejména způsob ručení za úvěr tzv. blankosměnkami. Podnikatel bude po podepsání směnky ručit svým majetkem, což je velmi riskantní v situaci, kdy není jasné, v jaké kondici se firma bude nacházet za několik týdnů či měsíců. Sem by měl Havlíček upřít svoji pozornost, místo velkohubého sekýrování ostatních.

Ministři ANO Karel Havlíček s kolegyní Alenou Schillerovou, jejíž pomoc malým podnikatelům je zatím jen kosmetická, nejsou žádní mistři světa. Přesně naopak. Měli by se chovat tak, aby měli koncem roku vůbec někoho, u koho by kontrolovali EET. A komu by finanční úřady zadržovaly nadměrné odpočty DPH 45 dní, když tuto lhůtu kvůli vylepšení letošního rozpočtu o 16 miliard prodloužili o patnáct dní.

Dnes už to bude stejně jen kapka v moři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]