Chceme světlo! 50 let od brutálního zásahu VB proti studentům na Strahově

Wikipedia

Veřejná bezpečnost | FOTO: Wikipedia

Brutální zásah veřejné bezpečnosti proti zhruba dvěma tisícovkám studentů vysokých škol známý jako akce „chceme světlo“, se odehrál přesně před 50 lety. Událost je dnes považována za jeden z počátků Pražského jara 1968.

Strahovské koleje naprosto neodpovídaly tehdejším potřebám. Poměrně často se stávalo, že netekla voda, nefungovalo topení a nešla elektřina. Studenti se tak za tmy nemohli učit. Kolejní řád navíc omezoval návštěvy. V říjnu 1967 panovalo chladné počasí a když se 31. října 1967 stalo už poněkolikáté, že nešla elektřina, studentům došla trpělivost.

Několik stovek studentů se ze Strahovských kolejí spontánně vydalo do ulic Prahy. Studenti prošli kolem Hradu a směřovali na Václavské náměstí. Při tom skandovali hesla „chceme světlo“, „chceme studovat“ a podobně. V hrůzné atmosféře 50. let by si něco podobného pochopitelně nemohli dovolit. V následující dekádě už se ale hýbaly ledy a původně nevinný protest s životními podmínkami nespokojených studentů vyzněl vysoce politicky.

Na konci Nerudovy ulice se studentům okolo 22. hodiny postavili do cesty příslušníci veřejné bezpečnosti. Ti studenty zbili a hnali zpátky na Strahov, kde se konalo další, ještě brutálnější, kolo střetů. K absurdní situaci došlo, když se zasahující bezpečnostní složky při zákroku v kolejních budovách dožadovali rozsvícení. Napadeni byli také nic netušící studenti, kteří se pozdě večer vraceli na koleje. K úplnému potlačení nepokojů došlo až kolem jedné hodiny ranní. Vážně zraněno bylo pět studentů. Většina z desítek zraněných ovšem ze strachu lékaře raději nevyhledala. Zadrženo bylo nakonec šest osob. Někteří studenti byli následně nuceni studia ukončit.

Zásah veřejné bezpečnosti odsoudil dokonce i tehdejší tisk a akademičtí hodnostáři. Pozvolna se radikalizovala celá společnost a vedení KSČ v čele s prezidentem a prvním tajemníkem ÚV KSČ Antonínem Novotným ztrácelo půdu pod nohama. Třináctého ledna 1968 Novotného nahradil ve funkci prvního tajemníka Alexandr Dubček, dvaadvacátého března se novým prezidentem stal Ludvík Svoboda a události Pražského jara se rozběhly naplno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner