Chcete kontrolovat testy? Pak musíte pracovat v divadle, ne v hospodě. Kocourkov na pokračování

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | FOTO: ČTK

Covid kvapem ustupuje, ale pořád ještě to nevzdal úplně. Pořád je tady s námi. A spolu s ním opatření, zákazy a příkazy. Bohužel často tak zmatené a nepochopitelné, že logika jen sedí koutě, zakrývá si tvář a tiše štká. Nebo spíš pláče nahlas a volá: „Proč?“ Proč pro všechno na světě pokladní v divadle či na koupališti „papíry“ hostů kontrolovat smí a musí, když hospodský či servírka to podle zákona dělat nemůže, ba ani nesmí? V čem je ten rozdíl? A proč všude platí něco jiného? Nikdo neví. Bohužel ani vláda ne.

Blázinec již přes rok setrvale panující v proticovidových opatřeních bohužel nepominul ani s nástupem Adama Vojtěcha, pátého ministra zdravotnictví v řadě, který je vlastně současně čtvrtý, protože to už tu jednou bylo. Ani poprvé to ovšem nebyla žádná sláva, a tak není zrovna divu, že se situace opakuje. Jak (ne)logická, (ne)srozumitelná, (ne)pochopitelná a obecně zmatená mnohá opatření vydávaná ministerstvem zdravotnictví jsou, dokazuje například i fakt, že na sociálních sítích vznikají celé skupiny, kde si účastníci navzájem radí a shánějí informace o aktuálních zákazech, příkazech a povinnostech. Zlí jazykové tvrdí, že když se dneska dva potkají, neptají se „Jak se máš?“, ale „Nevíš, jak to je a co teď zrovna platí?“.

Zmatek je to opravdu nehorázný. Kdybyste totiž například byli barmanem, číšníkem nebo servírkou, neměli byste žádné právo po hostech žádat nějaká potvrzení, a oni by vám tak nemuseli nic předkládat. Pokud byste ovšem dali výpověď a druhý den nastoupili do pokladny divadla nebo bazénu, rázem byste se stali osobou, která toto právo – ba dokonce povinnost – vyžadovat a před vstupem prohlížet potvrzení o bezinfekčnosti má. Trochu na hlavu? ANO, jistě.

Jiná pravidla ještě ke všemu platí pro kulturu, jiná pro sport, restaurace a služby. Všude potřebujeme potvrzení o očkování, prodělaném covidu nebo testy. Některé ale někde platí, jinde neplatí. Někde – jako například v aquaparku – se člověk předem prokazovat musí, jinde – jako třeba v pohostinství – je to na něm a zkontrolovat ho tam následně může jen pracovník hygieny nebo policista. V restauraci, pokud by kontrola dorazila, uznávají testy z práce, kdybyste šli i se staršími dětmi, pak i ze školy. Přesněji – čestné prohlášení, že tam byly testovány. Ale běda, pokud byste po dobrém jídle chtěli vyrazit do kina nebo do divadla. To byste totiž v případě, že vás otestovali „jen“ v práci, museli jít na další test s potvrzením z certifikované laboratoře. Tedy byste na testy mohli klidně běhat dvakrát za den. A tak u pokladen divadel nastává veliké kapes či kabelek prohrabování a lejster či mobilů s kýženým QR kódem ukazování. Některá divadla proto už nabízejí antigenní samotest na místě, pod dohledem příslušného zaměstnance.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Podobné problémy hlásí čerstvě otevřená koupaliště a bazény. Podle vyjádření provozovatelů někde posílají od pokladny domů až polovinu zájemců. Nepředloží ty správné testy, tedy si můžou sbalit osušku a plavky a jít zase pěkně domů. Posledních pár dnů ale slyšíme, že typy testů, které člověku zajistí vstup jak na sport, tak na kulturu, na oběd nebo k holiči, se musí sjednotit. Snad už od zítřka. Slibuje vláda. Tatáž vláda, který tento panující chaos zavedla a způsobila. Tak to se necháme překvapit.

Tragikomedie z loňského léta se totiž až do děsivých podrobností opakuje. Tvárný a poslušný „Řekněte to jméno“ Vojtěch něco povolí či přikáže, aby vzápětí coby čacký hrdina přiběhl Andrej Babiš a s pokřikem „Já tomu něrozumím ako, to se mi nelíbí“ nařídil všechno napravit a změnit. Načež hurá, aleluja, nastane veliké provolávání slávy a vděčný lid tleská zachránci. Nějaké hlasy to jistě hodí. A to přesto, že i vyplísněný ministr je poslanec za Babišovo hnutí zvolený a do funkce Babišem jmenovaný. ANO je přece Babiš. Sbohem, logiko.

Kocourkov? No ovšem. Už bychom to pomalu mohli mít v názvu. Česká kocourkovská Babišova republika. Musíme ale doufat, že na těch pár měsíců už by to ani nestálo za to a hlavně – že už brzy nastane změna úplně jiná, která nás téhle ostudné nálepky naopak zbaví. Po volbách.

Autorka je řadovou členkou TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]