„Dnes jsem přijal na Policejním prezidiu velvyslance Číny Zhana Jianminga. (…) dohodli jsme se na sdílení informací a spolupráci,“ tweetoval policejní prezident Jan Švejdar v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy o zjevně lokajském ujednání s komunistickým režimem.

O týden později policejnímu prezidentovi jeho nestandardní schůzku přišli připomenout aktivisté. Na 20 lidí ze skupin Kaputin a Rebelové české politiky se ve středu před budovou policejního prezidia postavilo do řady a sestavilo transparent s jednoduchou otázkou po důvodech schůzky s představitelem režimu, před jehož praktikami varuje Bezpečnostní informační služba.

Z toho vycházejí i aktivisté, kteří poukazují na to, že sdílet jakékoliv informace s totalitním režimem, jaký Čínská lidová republika ztělesňuje, je ve své podstatě nebezpečné, a to tím spíše, má-li se jednat o policejní spolupráci. „Proti takové spolupráci bychom protestovali, i kdyby se dohodla standardním způsobem na vládní úrovni, ale tady se na výměně informací dohodl s čínským velvyslancem úředníček Jan Švejdar na vlastní pěst,“ poukázal Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin na nepatřičný formát schůzky. Aktivisty pak tím spíše pobouřilo, že se Švejdar k podivnému jednání ještě hrdě hlásil, jako by se jednalo o běžnou záležitost, či jen jakési přátelské posezeni. „Policie k ničemu takovému nemá nejmenší mandát,“ namítá van Gemund.

V již zmíněné čínské delegaci, na jejíž červnovou návštěvu nedávné jednání na policejním prezidiu zjevně navazovalo, byli vedle zástupců Státní komise pro rozvoj a reformu zastoupeni také představitelé Státního centra pro společenský kredit a součástí jednání byla výměna názorů na „budování systému společenského kreditu“, upozornila už dříve sinoložka Olga Lomová v Deníku Referendum. Ten „představuje nechvalně známý model dozoru státu a jeho mocenských složek nad obyvatelstvem v míře, která překonává nejfantastičtější dystopie,“ pojmenovala podstatu čínského projektu s tím, že v rámci „nové éry“, kterou vyhlásil Si Ťin-pching, Čína realizuje asertivní zahraniční politiku a její způsob nakládání s informacemi je také prostředkem při získávání politického vlivu.

Právě představa, že by Česká republika Číně v jejím slídění napomáhala, se příčila i aktivistům před prezidiem. „Bude za ni špehovat čínské turisty a turisty, které za ně Čína považuje (turisty z Tchaj-wanu a Hongkongu) a za ni potírat třeba „protičínské živly“ z Hongkongu či Tchaj- Wanu?“ ptají se ve svém prohlášení. Aktivisty přitom zajímají i procesní okolnosti, které k dohodě vedly. „Kdo to Švejdarovi dovolil? Udělal to z vlastní iniciativy, anebo třeba z iniciativy pročínských vlivových skupin? Co na to ministerstvo zahraničí, co na to ministerstvo vnitra, co na to vláda?“ apelují na instituce.

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora