Chcete v Rusku pomáhat diabetikům? Stanete se rozvraceči státu

Eric Drooker

V Rusku dlouhodobě působilo občanské sdružení SROOBISD, které pomáhalo diabetikům, když nemohli sehnat inzulin či testovací proužky do glukometrů nebo když potřebovali sepsat stížnost či žalobu proti úřadům. Tahle činnost ale v loňském roce skončila. Toto zcela dobrovolnické sdružení totiž udal jako tzv. „zahraničního agenta“ student medicíny a příznivec prezidenta Vladimira Putina Nikita Smirnov, protože někde na internetu četl, že organizace pobírá peníze ze zahraničí.

Soudkyně Frunzenského obvodního soudu Marija Agiševa 27. května uznala organizaci jako „nežádoucí“ podle ruského zákona 129-F3  z roku 2015 a odsoudila ji k pokutě 300.000 rublů. Organizace je povinna zaplatit pokutu do 60 dnů.

Soudem vyžádaný znalecký posudek historika a člena Putinovy strany Jednotné Rusko Ivana Konovalova uvádí: „Saratovská regionální společenská organizace diabetiků poskytuje zahraničním partnerům informace o takzvaných bolavých místech regionu, a to zejména při poskytování lékařské péče obyvatelstvu. Tyto informace mohou být použity pro podněcování protestních nálad ve společnosti. Kromě toho SROOIBSD vytváří předpoklady pro diskreditaci státních orgánů nepodloženými prohlášeními o neschopnosti příslušných struktur regionální vlády v oblasti dodávek, distribuce, substituce dovozu léčebných přípravků pro diabetiky, což lze kvalifikovat jako politickou aktivitu.“

Znalci Jelena Kolojarcevová a Viktor Kupin  ze Saratovské státní právnické akademie došli k závěru, že v činnosti organizace se projevuje „snaha ovlivňovat státní orgány“ zveřejňováním negativních názorů na úředníky ministerstva zdravotnictví Saratovské oblasti. Později tyto informace údajně šířila opoziční média.

V dalším procesu, který skončil 6. června, byla bývalá vedoucí organizace Jekatěrina Rogatkina odsouzena za to, že neregistrovala organizaci jako tzv. „zahraničního agenta“ (podle ruského zákona 121-F3 z roku 2012). Zde jí hrozila pokuta až 300.000 rublů, soudkyně Oksana Špigunova rozhodla o pokutě 50.000 rublů.

Prokurátorka v závěrečné řeči uvedla, že organizace, kterou Rogatkina vedla, byla financována řadou zahraničních organizací a organizací se zahraniční účastí. Celková poskytnutá částka prostředků podle ní činila za tři roky 715.000 rublů. 

Prokurátorka jako důkaz toho, že organizace diabetiků provozovala politickou činnost, uvedla články v tisku a dopisy adresované gubernátorovi a hlavnímu federálnímu inspektorovi Saratovské oblasti. Vinu podle ní dále dokazují i výše uvedené vývody znalců.

Pokud tedy někdo u nás vzývá a oslavuje Putina a jeho zákony proti neziskovým a „nežádoucím“ organizacím, chce přesně totéž, co ukazuje výše uvedený případ z Ruska. Zamezit těm, kdo pomáhají, aby v tom pokračovali, a dokonce je za to postihovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]