Chcete volit mimo trvalé bydliště? Vyřiďte si voličský průkaz, máte poslední šanci

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Dlouho očekávané volby do poslanecké sněmovny jsou doslova za dveřmi. Pokud víte, že v době jejich konání nebudete v místě trvalého bydliště, a přesto chcete odevzdat svůj hlas, stačí si jednoduše vyřídit takzvaný voličský průkaz. Na to už však zbývá pouze několik dní. Pokud o něj budete žádat na dálku, dopis nebo zpráva pomocí datové schránky musí na úřad dorazit do pátku 1. října. Přinášíme návod, jak přesně postupovat. 

Česko si vybere své nové poslance už v pátek 8. a v sobotu 9. října. Volit můžete pouze ve volebním okrsku, kde máte svůj trvalý pobyt. Pokud si však vyřídíte voličský průkaz, můžete volit kdekoli v České republice nebo v zahraničí. „Voličský průkaz je veřejnou listinou, na jejímž základě je volič oprávněn hlasovat ve vybraných volbách mimo volební okrsek, kde je zapsán ve stálém seznamu voličů u obecního úřadu,“ vysvětluje na svém webu ministerstvo vnitra.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

O voličský průkaz si můžete požádat na obecním úřadě v obci, kde máte nahlášený trvalý pobyt, a to buď osobně, nebo písemnou formou. V druhém případě ale žádost musí obsahovat ověřený podpis, nebo musí být písemné podání doručeno úřadu prostřednictvím datové schránky.

V žádosti nesmí chybět vaše jméno, příjmení, trvalý pobyt a datum narození. Důležité je také nezapomenout napsat, jakým způsobem vám má obecní úřad voličský průkaz doručit. Variantou je oznámit úřadu vaši adresu, nebo zmínit, že si průkaz vyzvednete osobně. Pokud žádost posíláte datovou schránkou, i v tomto případě je potřeba způsob dodání zmínit. Voličský průkaz totiž není možné zaslat elektronicky. 

Žádost o voličský průkaz nemá přesně stanovenou podobu, můžete však využít vzor od ministerstva vnitra. Dopis se žádostí o vydání průkazu musí dorazit na obecní úřad nejpozději do pátku 1. října, totéž platí i v případě žádosti pomocí datové schránky. Pokud tak uvažujete o této variantě, je nejvyšší čas. Osobně pak stačí na obecní úřad přijít do středy 6. října, stihnout to ale musíte do 16. hodiny. Pak už vám voličský průkaz nikdo nevydá.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Použití voličského průkazu je následně velmi jednoduché. Ve vybraném volebním okrsku ho jednoduše odevzdáte volební komisi, nezapomeňte si s sebou vzít také doklad totožnosti. Pokud byste se nakonec přeci jen rozhodli volit v místě svého trvalého bydliště, musíte mít vydaný voličský průkaz u sebe. Okrsková komise totiž bude mít informaci o jeho vydání a před vhozením volebního lístku do urny je nutné průkaz odevzdat. Tento postup má zabránit, aby volič mohl hlasovat dvakrát.

Pokud voličský průkaz ztratíte, na volby můžete zapomenout. „Za ztracený, odcizený nebo nedoručený voličský průkaz nelze vydat duplikát. Aby se zabránilo dvojímu hlasování, není možné, aby byl jedné osobě vydán více než jeden voličský průkaz. Úřad totiž v praxi nemá žádné možnosti, jak by ověřil, že volič skutečně nemá původní voličský průkaz,“ upozorňuje ministerstvo vnitra.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]