Chci, aby prezident zvedl laťku z bláta, říká senátorka Miroslava Němcová

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Senátorka Miroslava Němcová v rozhovoru pro Týdeník FORUM říká, že nehledá nového T. G. Masaryka nebo Václava Havla, ale chce, aby se prezidentem stal člověk, který bude stát na straně Ukrajiny a který bude dobře reprezentovat Českou republiku. „Ukazuje se, že klidně můžeme mít horšího prezidenta, než je ten dosluhující. Dokonce si myslím, že i proto Miloš Zeman doporučuje Andreje Babiše,“ zaznělo v rozhovoru.

Jak hodnotíte rozsudek v kauze Čapí hnízdo? Jaký bude podle vás jeho dopad na volby?

Rozhodnutí soudu respektuji, ale překvapilo mě. Nemám pochybnosti o tom, že Andrej Babiš zneužívá svou  obrovskou politickou, ekonomickou i mediální moc pro svůj profit na úkor demokratického provozu státu. Nerespektuje žádná pravidla a jedná ryze účelově. Všechny jeho kroky vedou pouze k tomu, aby svou moc ještě posílil.

Rozsudek volby významně ovlivní. Přináší nečekaný zvrat a to dává Babišově kampani nový elektrizující impulz. Nepochybuji, že posílí.

Co by pro Česko znamenalo, kdyby prezidentskou volbu vyhrál Andrej Babiš?

Andrej Babiš není politikem demokratického střihu, na to nemá osobnostní výbavu. Je prototypem autoritářského dravce, kterému hodnoty jako etika, férovost, korektnost a odpovědnost vůbec nic neříkají. Nevnímá svou politickou roli a moc jako závazek k občanům a zemi, ale jako marketingový nástroj pro své ego, ambice a profit v byznysu. To v souhrnu představuje komplexní a dlouhodobé  riziko pro vnitřní vývoj země i pro její postavení na mezinárodní scéně. Nikdo nezná jeho názory prakticky na nic, mění je bez zaváhání ze dne na den. Nepředvídatelnost jeho rozhodnutí nemůže vést k ničemu jinému než k rozvratu  struktur státu. Předvedl to v roli premiéra a pokračoval by v této destrukci v roli prezidenta. V čase ruské války a všeho, co s ní souvisí, by jeho zvolení znamenalo ještě hlubší rozvrat naší společnosti, a prudkou erozi již tak křehké vnitřní soudržnosti mezi našimi občany. Na mezinárodní scéně bychom se posunuli do zóny nevypočitatelných partnerů, což by nás diskvalifikovalo a snížilo náš význam u partnerů v EU a hlavně v NATO. Ve vztahu k Rusku bychom rozhodně…

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.