Chci domů, tvrdí Němka z Islámského státu. Proč se ženy přidávají k teroristům?

Twitter/ČTK/F24

„Chci pryč od války, daleko od zbraní a hluku. Chci zpět ke své rodině,“ říká šestnáctiletá Němka Linda Wenzelová, která se přidala k IS. To ale nebude tak jednoduché.

Po dobytí Mosulu našli iráčtí vojáci Lindu vedle mrtvoly čečenského bojovníka, jejího manžela. Vyděšenou a vyčerpanou. Údajně u sebe měla dítě, ačkoli není jasné, zda je ve skutečnosti její. Našli ji společně s další dvacítkou zahraničních manželek teroristů, některé z nich měly automatické zbraně a sebevražedné pásy.

Iráčtí vojáci ji nejdříve považovali za sexuální otrokyni – jezídku či křesťanku. Dívka ale přiznala, že je v Mosulu dobrovolně, že se přidala k IS, a že pro něj dokonce zabíjela.

Šestnáctiletá Němka bydlela ve vesnici Pulsnitz poblíž Drážďan, třicet kilometrů od Šluknovského výběžku. Žila jako normální náctiletá dívka, ale před rokem a půl se po rozvodu rodičů začala zajímat o náboženství. Na internetu poznala muslimského mladíka (původem údajně z Čečenska), do něhož se zamilovala. Konvertovala k islámu, podle všeho bez vědomí rodičů. Během ramadánu, kdy muslimové drží půst, tvrdila, že nasadila dietu. „Nevěděli jsme o ničem, ani o tom, že si koupila vlastní kopii Koránu,“ řekla její matka Katharina Wenzelová německým médiím.

Linda se začala učit arabsky, nosila do školy Korán a oblékala si dlouhé šaty. Spolužáci i vedení školy si všimli změny chování mladé žákyně, která patřila mezi nejlepší ve třídě. Ředitel školy upozornil matku, že dívka asi přechází k islámu. „Překvapilo nás, jak rychle se nechala zradikalizovat,“ řekla německým médiím starostka Pulsnitzu Barbara Lükeová.

Pomocí falešných dokladů napsaných na svou matku si Linda loni pořídila letenky a odletěla z Frankfurtu do Istanbulu, odkud se dostala do Sýrie. Tam se napojila na skupinu džihádistů, se kterými se dostala až do Mosulu, který byl pod vládou IS od června 2014 do začátku letošního července. Německé tajné služby tvrdí, že se o Wenzelovou zajímaly kvůli jejím kontaktům s militantní skupinou, která chtěla připravit teroristický útok v Německu. Je tedy zvláštní, že se ji nepokusily zastavit před cestou do Turecka. Jedním z tragických faktorů případu mladičké Němky je podle všeho také nepozornost rodiny. „Jsem zničená z toho, že ji někdo kompletně vymyl mozek a přesvědčil ji, aby opustila zemi, a že to přede mnou dokázala skrýt,“ popsala Lindina matka.

Zhoubná přitažlivost

Linda Wenzelová pochopitelně není první ani poslední dívkou, která se přidala na stranu džihádistů. Analytici odhadují, že na Blízký východ odcestovalo nejméně 700 dívek a žen ze západních zemí, aby se zapojily do samozvaného chalífátu IS. Ale proč se mladé dívky a ženy přidávají k organizaci, která je vyhlášená brutálním vražděním a otřesným přístupem k ženám?

Teroristé už několik let cílí svou propagandu i na ženy ze západních zemí, které lákají do „ráje“ islámského chalífátu. IS má dokonce speciální větev vytvářející propagandu speciálně cílenou na mladé ženy. Jeho technicky špičková propagační videa ukazují „pravý muslimský“ život v náboženské čistotě, po boku silného muže. Slibují dostatek prostředků pro výchovu současných či budoucích dětí. „Chalífát islamistů je vykreslován jako ideální společnost, kde jsou ženy vážené, vládne tam pevná morálka, sociální služby minimalizují nejistotu a nově příchozí se stávají součástí rodiny. A pokud umřete hájením tohoto ráje před nevěřícími, dostanete jízdenku do nebe,“ popisuje bezpečnostní analytik Ryan Mauro.

„Spoustu dívek přitahuje ta fantazie. Mají pocit, že když se přidají k IS, dosáhnou zrovnoprávnění, povedou vzrušující život a naplní své dny něčím užitečným,“ řekla pro ABC News politoložka Mia Bloomová. „Zdá se nám nepochopitelné, že by se mladá dívka chtěla přidat k Islámskému státu, ale jejich on-line propaganda se hodně soustředí na pokroucení konceptu ženských práv. Můžete vidět obrázky žen po zuby ozbrojených, jako by se rovnou měrou podílely na džihádu,“ dodává Mauro.

Mauro nevěří, že jediným určujícím faktorem je svádění on-line propagandy či přitažlivost mužských bojovníků, kteří by pak podněcovali radikální myšlenky v mladých dívkách. „Nejde jen o tom, že se holka zamiluje. To je jednoduchá a politicky korektní odpověď. Je v tom očividně ještě jiný důležitý ideologický element,“ říká analytik.

Většina mladých žen IS podle něj nejsou až tak zranitelná stvoření, jak se někdy podává. Některé ženy vyznávají krvavou ideologii džihádu stejně horlivě jako bojovníci IS. Podílejí se na nabírání nových bojovníků, šíří teroristickou propagandu či dohlížejí na dodržování radikální interpretace muslimského práva šaría v državách IS. Některé dokonce samy zabíjejí. „Neroní slzy, pokud jim zabijí manžela. Pokud jejich muži zemřou v boji, stávají se ženy manželkami mučedníků,“ říká Bloomová s tím, že jde o velmi ctěnou sociální pozici.

Realita je pro většinu dívek v ostrém kontrastu s propagandou. Ženy se po příjezdu stanou manželkami bojovníků a většinou jim brzy porodí děti. Vykonávají drobné domácí práce, vaří a starají se o děti. Většinou žijí v nuzných podmínkách, v državách IS bývá nedostatek základních potřeb.

Často se z nich dokonce stávají sexuální otrokyně. Bití a zneužívání není výjimečné. Pokud si své rozhodnutí rozmyslí a chtějí utéci, většinou je nečeká vůbec nic hezkého. Předloni odjely do Sýrie dvě nezletilé Rakušanky bosenského původu – 17letá Samra Kesinovićová a 15letá Sabina Selimovićová. Po příjezdu se vdaly za bojovníky IS, ale později se staly sexuálními otrokyněmi pro nové rekruty džihádistů. Kesinovićová se v roce 2015 pokusila prchnout, ale džihádisté ji údajně umlátili kladivem. Selimovićová prý zemřela se zbraní v ruce.

Druhá šance?

Linda Wenzelová měla vlastně štěstí. Po zdravotní stránce je v pořádku. Na levém stehně má jizvu po střelné ráně. „Daří se mi dobře,“ řekla novinářům. Dívka je přesto ve svízelné situaci. Iráckým vojákům přiznala, že se podílela na zabíjený vládních sil. Ačkoli vyjádřila vůli vrátit se do Německa, může být souzená podle iráckých zákonů z terorismu, za což jí hrozí i trest smrti. Na jeho výkon by teoreticky čekala do svých 22 let, to znamená, že by ještě šest let strávila v iráckém vězení. Podobně dopadly desítky dětských či nezletilých bojovníků IS, takzvaných lvíčat chalífátu, jež byly odsouzeny k letitým či doživotním trestům.

Tyto úvahy jsou zatím předčasné, Němci se pokusí Wenzelovou dostat domů. Tamní úřady už ohlásily, že rozjedou kriminální vyšetřování, jež má odhalit míru zapojení mladé Němky do teroristických aktivit. Pokud Němci vydají zatykač, může Berlín požádat iráckou stranu o její vydání. Jedno je jisté, v Německu by ji čekal podstatně mírnější trest než v Iráku. Otázka je, zda obě země najdou diplomatické řešení. Možná by dostala druhou šanci. Podle některých odborníků ještě mohou dívku zachránit od teroristické indoktrinace.

„Potřebovala by hodně terapie od někoho, kdo se dobře vyzná v islámské teologii, kdo by dokázal dekonstruovat, co ji naučili. Takový mentor by jí pomohl uzřít, že existují jiné, autentické a tolerantnější interpretace islámu, které by mohla vyznávat, pokud by si chtěla uchovat svou víru,“ řekl serveru Vice analytik Adam Deen z think-tanku Quilliam, který se zabývá extremismem. „Je mladá a zranitelná a lidé se jí určitě budou vyhýbat, ale její příběh by mohl přinést i něco dobrého, tedy pokud ještě dostane šanci na normální život,“ uzavírá Deen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner