Chci domů, ve velení nemám důvěru. Raději nás pohřbí, než by ustoupili, říká ruský voják

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Armáda ruského prezidenta Vladimira Putina řeší na Ukrajině další problém. Někteří vojáci totiž odmítají na okupovaném území nadále sloužit a chtějí se vrátit domů. To je jim však různými způsoby znemožňováno, jelikož ruské ztráty jsou vysoké. Jak se zdá, mohou za to i špatná rozhodnutí velících důstojníků. Těm jsou údajně životy vojáků lhostejné.

Desátník Ilja Kaminskij je na Ukrajině již přes čtyři měsíce, stejně jako jeho kolegové z 11. samostatné výsadkové brigády. Jako jeden z mnoha se tento dvacetiletý voják rozhodl, že již dále bojovat proti Ukrajincům nechce. „Jsem morálně vyčerpaný. V úřady a vyšší velení nemám absolutně žádnou důvěru, a to od počátku,” odůvodnil své rozhodnutí podle zprávy Radia Svobodná Evropa. 

(Týdeník FORUM)

„Oni všechno ignorují, ignorují jakékoli žádosti. Začali se snažit a nabízet nějaké alternativy, až když lidé konkrétně říkali ne,“ vysvětluje Kaminskij. „Už mě to unavuje. Stýská se mi po domově. Před třemi měsíci se mi narodila dcera. Ještě jsem ji neviděl,“ dodává.

Mladý voják však není zdaleka jediným, kdo odmítá na Ukrajině setrvávat. Podle ruských aktivistů existují možná tisíce mužů, kteří se vzpírají rozkazům svých velitelů a požadují návrat domů. Další zase dělají vše pro to, aby nebyli na okupované území posláni.

Někteří ze 78 mužů z Kaminského jednotky, kteří odmítli uposlechnout rozkazy, skončilo v provizorním vězení. To ale neřeší problém s nedostatkem vojáků na frontě. Jejich ztráty mohou být podle mladého Rusa způsobeny i špatnými rozhodnutími jednotlivých velitelů.

(Jan Šibík)

Sám Kaminskij popsal svou zkušenost s tím, když velitelé nařídili brigádě bránit linii proti ukrajinským silám, která se táhla až 64 kilometrů na délku, tedy asi čtyřikrát více, než kolik mohla brigáda rozumně chránit. Jindy zase velitelé jednotky nařídili oddílu pěti vojáků, aby se pokusil obsadit nedalekou osadu. Tu však bránilo až 200 ukrajinských vojáků.

„Ti lidé jsou připraveni na všechno. Nezáleží jim na životě vojáka, důležitější je jejich postavení a hodnost,“ řekl Kaminskij na adresu velících důstojníků. „Raději tě pohřbím v první linii, než abych se vzdal své pozice,“ popsal mentalitu svých velitelů demotivovaný ruský bojovník. „Jim je to prostě jedno. Jste pro ně jen voják, jste nikdo,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]