Chemičtí hoši od FSB nesledovali jen Navalného, byli i poblíž tří podivných úmrtí

Eric Drooker

Elitní ruský oddíl chemických zbraní, který dlouhá léta sledoval opozičního vůdce Alexeje Navalného a jehož příslušníci jsou podezřelí z jeho otravy Novičokem, byl podle společného zjištění několika médií zveřejněného ve středu zapleten do nejméně tří dalších vražd.

Jak píše server The Moscow Times, v prosinci použily CNN, vyšetřovací server Bellingcat, ruský The Insider a německý Der Spiegel telefonní záznamy, letové deníky a další dokumenty ke sledování pohybu jednotky Federální bezpečnostní služby (FSB). Ta se specializuje na toxiny a nervové látky. Vyšetřování ukázalo, že členové jednotky byli nasazeni během Navalného cesty na Sibiř zhruba v době otravy dne 20. srpna.

Eric Drooker

Bellingcat, The Insider a Der Spiegel s využitím těchto cestovních údajů uvádějí, že spojují jednotku FSB i s vraždami novináře-aktivisty Timura Kuaševa, aktivisty Ruslana Magomedragimova a politika Nikity Isajeva. Podle The Insider se pohyb příslušníků FSB kolem lidí, kteří pak náhle zemřeli, nedá vysvětlit nějakou náhodou v cestovních plánech.

Timur Kuašev byl nalezen mrtvý ve věku 26 let v lese poblíž svého domu v severokavkazské republice Kabardino-Balkaria poté, co se koncem července 2014 ztratil. Před smrtí si stěžoval na výhrůžky ze strany policejních složek, které následovaly po jeho kritických zprávách a opozičních aktivitách. Vyšetřování jeho smrti stále pokračuje. Přátelé a kolegové zpochybňují výsledky pitvy, podle kterých zemřel na selhání srdce. Soudní lékař našel v podpaží stopu po injekční stříkačce.

Agent FSB pro chemické zbraně Konstantin Kudrjavcev, který byl zmíněn v Navalného vyšetřování a později se k otravě přiznal v telefonátu se samotným Navalným, dorazil do Kuaševova domovského města Nalčik 13. července 2014, uvedl The Insider. V následujících dnech přiletěli na blízká letiště kolegové z jednotky FSB Ivan Osipov, Denis Mačikin a Roman Matjušin. Všichni tři agenti se vrátili do Moskvy 31. července a 1. srpna, v den, kdy bylo nalezeno Kuaševovo tělo, napsal The Insider.

Ruslan Magomedragimov, 45-letý aktivista občanského hnutí „Jednota“, byl nalezen 24. března 2015 mrtvý poblíž Machačkaly v Dagestánské republice. Oficiální příčinou smrti bylo udušení, ale jeho příbuzní řekli, že měl na krku dva body podobné vpichům od injekční stříkačky, uvedl The Insider.

Podle listu The Insider odletěl Osipov do Machačkaly dvakrát v lednu 2015, zatímco Kudrjavcev tam letěl v době od 11. do 16. března. Osipov odletěl do Vladikavkazu, což je čtyři hodiny jízdy z Machačkaly, 20. března a 26. března se vrátil do Moskvy. Insider však poznamenal, že „pravděpodobnost shody okolností nelze zcela vyloučit“, protože Osipov do Machačkaly cestoval několikrát.

Nikita Isajev, bývalý šéf hnutí „Nové Rusko“, zemřel ve věku 41 let ve vlaku z Tambova do Moskvy 16. listopadu 2019. Krátce před jeho smrtí ho šéf strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov jmenoval poradcem pro regionální rozvoj. Během své kariéry se zasazoval o ekologické otázky v ruských regionech. Jako oficiální příčina smrti byl uveden infarkt, ale jeho tělo bylo zpopelněno, než byly zveřejněny výsledky pitvy.

Společné vyšetřování cituje ze své dokumentace, podle které agenti FSB sledovali Isajeva od prosince 2018. Podíleli se na tom i dva členové týmu, který sledoval Navalného – Osipov a Alexej Alexandrov. Média však konstatují, že Isajev „byl jako politik absolutně loajální vůči Kremlu“ a že neexistoval žádný přijatelný motiv k tomu, aby byl FSB zabit. Vyšetřování nicméně poukázalo na Isajevovy časté cesty do zahraničí, což by mohlo znamenat, že mohl pracovat pro ruskou Zahraniční zpravodajskou službu a mohl třeba udělat něco, co tajné služby považovaly za zradu. Investigativci ale zdůrazňují, že pro tuto teorii nemají žádné důkazy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články