Chirurgové odstranili nevybuchlý granát z těla zraněného vojáka. Zákrok se zapíše do učebnic

Ilustrační foto (shutterstock)

Ilustrační foto | FOTO: shutterstock

Se situací na Ukrajině se musí vypořádávat nejen zúčastnění vojáci, ale třeba také zdravotníci a lékaři, kteří zraněným bojovníkům často zachrání život. Nejinak tomu bylo i v tomto případě, kdy ukrajinští chirurgové dokázali dříve neviděnou věc. Informuje o tom server BBC.

Zraněnému vojákovi okupované země se dostal do hrudníku granát, který se zachytil kousek od jeho srdce. Naštěstí ovšem nevybuchl, takže stále existovala šance, že se podaří ukrajinského bojovníka zachránit.

Mezitím, co tým lékařů bojoval o mužův život, dva armádní ženisté dohlíželi na to, aby granát nevyhodil do povětří vše ve svém okolí. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová na Facebooku sdílela rentgenový snímek granátu uvnitř těla i fotografii chirurga, kterému se podařilo ho dostat ven. 

„Jeden z nejzkušenějších armádních chirurgů, generálmajor Andrew Willow, operoval bez elektrokoagulace, protože granát mohl kdykoli vybuchnout,” napsala Maliarová na sociální síť. „Operační zásah byl úspěšný a zraněný voják byl odeslán k další rehabilitaci a zotavení,” dodala. 

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko na Telegramu uvedl, že nevybuchlá část granátu byla vyjmuta zpod srdce. „K takovým operacím v praxi našich lékařů nikdy nedošlo. Myslím, že tento případ se zapíše do učebnic medicíny,” napsal Geraščenko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články