Ministr Chládek kvůli úplatkům v hokeji zaútočil na ODS

Eric Drooker

Ministr školství zareagoval na možné uplácení v českém hokeji. Kontrola, která má prověřit hospodaření v tomto sportu, se ale podle Marcela Chládka zaměří nejen na korupci. Podrobně bude prošetřovat hlavně dobu, kdy byla ve vládě ODS. Ministr tvrdí, že občanští demokraté intenzivně zasahovali do rozdělování peněz v hokeji. To však ODS důrazně popírá a považuje útok Chládka za nepodložený.

Aféra, kterou vyvolalo zveřejnění videa, které má dokazovat, že trenér hokejového národního týmu Vladimír Růžička přijal půlmilionový úplatek, nenechala bez reakce ani ministra, který má sport na starosti. Marcel Chládek však nechce kontrolu posílat jen kvůli úplatkům, ale také, aby prošetřila celkové hospodaření se státními dotacemi. V letech 2012-2013 totiž podle vyjádření Chládka pro FTV Prima „ODS řádila na hokejovém svazu jako černá ruka“. Toto obvinění ovšem občanští demokraté rázně odmítají. „Ministr Chládek by si měl raději vzpomenout na nedávnou minulost, kdy po boku Davida Ratha řádil jako černá ruka na Krajském úřadu Středočeského kraje,“ řekl Svobodnému fóru místopředseda ODS Martin Kupka. „Sebereflexe je mnohem lepší přístup než střílet na všechny strany falešná obvinění,“ dodal.

Je to k smíchu, myslí si předseda svazu

Kontrola přijde zbytečná i předsedovi hokejového svazu Tomáši Královi. Na Chládkova slova, že je nutná proto, aby byla jistota, že prostředky byly využity za účelem, na nějž byly poslány, reagoval pobaveně. „Po cestě jsem si četl velmi humorné prohlášení ministra školství Chládka k českému hokeji. Pan ministr zapomněl, že jsme tu měli tříletou kontrolu na hospodaření se státními penězi,“ připomněl Král. „A skončila bez jakékoliv připomínky. Ani ťuk. I já sám byl překvapený,“ řekl. Větší problém Král vidí ve státním financování hokeje. „Až bude stát posílat do hokeje stamiliony korun, žádný případ Růžička nevznikne. Kluby nebudou potřebovat sponzory a nebudou se muset s nimi bavit,“ doporučil ministru školství, mládeže a tělovýchovy řešení.

Hvězdnou kariéru mělo zaručit 500 tisíc

Kauzu, která vznikla okolo financování českého hokeje, odstartovalo zveřejnění videa, které si tajně nahrál otec jednoho z hráčů, kteří ve Slavii působili pod Růžičkou. Podnikatel Miroslav Palaščák v něm rozebírá s bývalým hokejovým reprezentantem, co si představoval, že dostane za dva úplatky, které přes prostředníka měl dostat Růžička. Když Palaščákův syn nehrál tak často, jak si podnikatel představoval, sjednal si s trenérem schůzku, kterou tajně nafilmoval. Minulý týden ji pak vyvěsil na internet. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Kromě trestního oznámení, které je na Růžičku podáno a prošetřuje ho policie, se celou situací začal zaobírat i ministr školství Chládek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]