Chlapec si od Dědy Mráze přál ruský perník a akcie Gazpromu. Kreml mu poslal Putinův portrét a termosku

Ruské sředisko vědy a kultury v Biškeku

Obdarovaný Rustam Tašmatov z Biškeku | FOTO: Ruské sředisko vědy a kultury v Biškeku

Sedmiletý Rustam Tašmatov z Biškeku měl novoroční přání. V dopise ruskému vůdci Vladimiru Putinovi požádal o akcie Gazpromu nebo Rosněftu a o tulský perník. Jeho psaní v Kremlu nezapadlo a malý Rustam skutečně dostal dárek.

Podle zprávy, již s odvoláním na tiskovou sužbu Kremlu Rossotrudničestvo publikoval server Gazeta.ru, se malému Rustamovi dostalo hned několika pozorností. Na slavnostním ceremoniálu v Ruském středisku pro vědu a kulturu v kyrgyzském Biškeku mu Děda Mráz předal tulský perník, Putinův podepsaný portrét a stejnou termosku, jakou mívá na stole ruský vůdce během veřejných akcí.

Kromě výše uvedených darů z Kremlu dostal hoch ještě od vedoucího kanceláře Rossotrudničestva v Kyrgyzstánu Viktora Nefedovova navíc encyklopedii Velké univerzální školy.

Formát reakce vrchnosti na dopis dítěte Kreml propagandisticky využívá už delší dobu. Asi nejznámější je dopis americké školačky Samanthy Smithové generálnímu tajemníkovi Juriji Andropovovi z listopadu 1982, na nějž dotyčný šéf Kremlu následujícího roku skutečně odpověděl.

Dívku, která se obávala jaderné války, ujistil o mírumilovnosti tehdejšího ruského imperiálního projektu Sovětského svazu a vysvětlil, že sovětští lidé než aby válčili, raději pěstují plodiny, vymýšlejí vynálezy a létají do vesmíru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner