Chodník před sídlem komunistů zrudl krví. Lidé připomínají výročí únorového puče

Připomínka únorového puče 1948. Protestní happening skupiny Dekomunisti před sídlem KSČM v Praze (25. 2. 2022) (Foto Blahoslav Mikolášek / se svolením autora)

Připomínka únorového puče 1948. Protestní happening skupiny Dekomunisti před sídlem KSČM v Praze (25. 2. 2022) | FOTO: Foto Blahoslav Mikolášek / se svolením autora

„Umyjte si ruce, máte je od krve,“ vyzývala dnes skupina Dekomunisti členy a zaměstnance komunistické strany před jejich budovou v Praze. Organizátoři akce tak připomněli neblahé výročí našich dějin. A to dovršení komunistického puče dne 25. února 1948, po kterém následovala dlouhá léta totality, věznění a vraždění. „Kdo je komunistou nebo s nimi jen sympatizuje, má stejně krvavé ruce, jako kdyby politické vězně sám mlátil,“ jsou přesvědčeni pořadatelé.

Aktivistická občanská skupina Dekomunisti má mimo jiné za cíl úplnou dekomunizaci naší společnosti, což podmiňují i schválením zákona o zákazu používání komunistických symbolů, názvů a spojení ve veřejném prostoru a jejich postavení na úroveň protizákonného užívání symbolů nacistických. Připomínku pořadatelé směřovali k dnešnímu výročí dne komunisty nazývaného „Vítězný únor“. Ten byl ve skutečnosti vyvrcholením státního převratu, po němž následovalo nastolení komunistické diktatury, totální likvidace parlamentní demokracie a připojení tehdejšího Československa do sovětského mocenského bloku.

(Týdeník FORUM)

Ve svém prohlášení organizátoři protestního happeningu uvedli: „Tato událost uvrhla naši zemi na více než 40 let do doby temna. Zvláště dvě období z let padesátých a sedmdesátých byla krutá a nelidská z důvodu pronásledování odpůrců tehdejšího režimu, včetně jejich rodin, zabavování majetku, věznění a poprav. Minulé volby sice už nepustily komunisty do Poslanecké sněmovny ČR, ale ideologie a myšlenky zůstávají živé a současná situace zvláště na sociálních sítích ukazuje, jak moc lidí se stále přiklání k časům minulým. Symbolem našeho malého shromáždění je umyvadlo naplněné krví, připomínající teror, totalitu a násilí, které jsou komunistickým režimům vlastní. Komunismus je podle našeho názoru nutno z naší společnosti bez výjimky vymýtit navždy,“ uvedli ve svém prohlášení organizátoři protestního happeningu.

K události se vyjádřil i Martin Mejstřík, který je jedním z hlavních lídrů studentského hnutí z listopadu 1989. „Ideologie komunismu je zločinná a její stoupenci jsou zastánci zločinů – zločinů proti lidskosti. Ty jsou podle mezinárodního práva nepromlčitelné. Všichni stoupenci komunismu musí být postaveni mimo zákon! Vzdávám úctu Miladě Horákové a všem, kteří se komunistům nepoddali a nezradili svou víru v demokracii a lidskou svobodu. Vzdávám úctu Josefu a Ctiradovi Mašínům, Milanu Paumerovi a všem, kdo se komunistické diktatuře vzepřeli se zbraní v ruce, byť tušili, že jejich boj je marný. Přesto nebyl,“ prohlásil.

Na závěr jeho slov zazněla i připomínka současné bezprecedentní situace, kdy ruská armáda pod vedením Vladimira Vladimiroviče Putina pod smyšlenými záminkami rozpoutala v Evropě válku, když napadla jinou suverénní zemi, Ukrajinu. „Putin je plodem komunismu. Putin je zločinec. Putin musí být postaven před mezinárodní soud. Ať žije Ukrajina! Jsme s vámi! Buďte silní! Bůh vám žehnej!“ dodal Mejstřík.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

„Dnes stojíte na zcela absurdním místě, v ulici Politických vězňů, ale současně před sídlem komunistů. Zvláštní spojení, oni, pro které byl politický vězeň pouhým muklem odsouzeným v Jáchymově dolovat uran, aby byl následně po vagonech posílán do SSSR, tzv. bratrům z lásky a vděčnosti. A titíž ,bratři‘ teď právě ,zajišťují mír‘ formou bombardování kousek od našich hranic. Ani tito mírotvorci ani ti, co se vecpali do tohoto paláce, se nikdy neomluvili. A proto jste se zde sešli, abyste prstem ukázali na ty, kteří mají stále krev na rukou – po včerejšku již teče potokem. Nedovolme jim, aby ve svém konání pokračovali, dělejme vše, aby co nejdříve zmizeli v propadlišti dějin a toto místo opustili a zanechali jej jako památník politickým vězňům. Krev je nadále na jejich špinavých rukou a nebude smyta nikdy, jejich zločiny to nedopustí,“ vzkázala účastníkům Eugenie Číhalová, zástupkyně ruské menšiny v Radě vlády.

Na závěr aktivisté předali na podatelně dopis, ve kterém píší: „Vážená paní Konečná a členové předsednictva KSČM, vzhledem k výsledkům z minulých voleb do PS bychom vás rádi vyzvali k omluvě za zločiny spáchané KSČ v letech 1948-1989. Jste nástupnická organizace bývalé KSČ, zdědili jste její zbytkový majetek a členy. Argumenty, že jste zcela nová organizace a nemáte nic společného s bývalou KSČ, jsou zcela mimo. Váš současný kandidát na prezidenta ČR pan Skála se otevřeně hlásí ke stalinistickému tvrdému jádru vaší strany, stejně jako pan Grebeníček, paní Semelová a další. Vaše vyjádření ohledně současné situace na Ukrajině odsuzuje válečný akt Ruska vůči Ukrajině. Zároveň však komentujete tzv. fašizující tendence ukrajinských nacionalistů. Je zde evidentní rozpor ve vašich názorech a to je celá KSČM. Nečitelná, odsuzující a zároveň obhajující. Právě omluva za zločiny z let minulých by mohla KSČM nakročit tou správnou nohou ke svému zrušení.“ Za skupinu Dekomunisti podepsáni David Šteffel a Vlastimil Mayer.

Akce proběhla v klidu, bez incidentů, za asistence policie. Někteří kolemjdoucí vyjadřovali aktivistům podporu. Nikdo z oslovených komunistů si ruce neumyl.

Autorka je členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]