Rusko získalo spojence v „úzkém kruhu“ německé kancléřky Angely Merkelové a v rakouských zpravodajských službách, varoval ruský podnikatel v exilu Michail Chodorkovskij. Ti jsou však podle něj jen součástí širší prokremelské sítě ve státech EU, včetně České republiky, Francie, Kypru, Litvy, Lotyšska, Řecka a Polska.
O Chodorkovského varování psal server Euobserver.com. Chodorkovskij tato odhalení učinil v pondělí (10. května) na videozáznamu z jednání výboru Evropského parlamentu (EP) pro zahraniční vměšování. V Německu registrovaný think-tank s názvem Dialog civilizací, který vytvořil ruský oligarcha Vladimir Jakunin, „je využíván k identifikaci potenciálních spojenců Kremlu mezi evropskými elitami,“ řekl.
A „jeden z Jakuninových … zdrojů, na které se odvolává ve svých zprávách pro Kreml, tvoří součást vnitřního kruhu Angely Merkelové,“ dodal Chodorkovskij. Bývalý rakouský podnikatel jménem Jan Marsalek byl Ruskem rovněž využíván k verbování „vysoce postaveného rakouského zpravodajského důstojníka“ a k pořádání večírků za účelem získávání informací o dalších bezpečnostních šéfech a politicích, uvedl Chodorkovskij.
Před poslanci Evropského parlamentu důvěrníka kancléřky Merkelové ani vysokého rakouského špiona kvůli citlivosti informací přímo nejmenoval. „Některé zde uvedené informace nemohou být našimi zdroji potvrzeny u soudu z důvodu obav o jejich životy a životy jejich rodin (v Rusku),“ řekl Chodorkovskij.
Jeho prodemokratická nevládní organizace The Dossier Centre však ještě téhož dne zveřejnila podrobnosti v šedesátistránkové zprávě, která byla členům výboru EP zpřístupněna prostřednictvím zabezpečených internetových stránek.
Podle Chodorkovského v Evropě škodil i Jevgenij Prigožin, prokremelský obchodní magnát. K jeho aktivitám patřilo pořizování německých komponentů pro ruské „zbraně hromadného ničení“ a verbování německých politiků k legitimizaci pochybných voleb v Rusku a přátelských zemích v Africe. Prigožinovy internetové trollí továrny se „zabývaly podněcováním protifrancouzských nálad v afrických zemích“ a snažily se „vyvolat diplomatický konflikt mezi Francií a Itálií“. A Prigožinovi zaměstnanci se pokoušeli vytvořit prokremelskou politickou stranu v Řecku soustředěnou kolem řeckého politika Konstantina Gabaeridise, uvedl Chodorkovskij.
Za poskoky Kremlu označil dva krajně pravicové francouzské politiky – Thierryho Marianiho (europoslance) a Aymerica Chaupradeho (bývalého europoslance). Chauprade například pomáhal seznamovat francouzské politiky s kontakty v Kremlu a „dokonce nabízel Jakuninovi ghost-writerské služby“, řekl Chodorkovskij. Ruská síť v České republice zahrnovala „vysoce postavené české vládní úředníky“ a také komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, poznamenal Chodorkovskij.
Kremelská pátá kolona na Kypru zahrnovala Eleni Loizidou, bývalou prokurátorku, která „po mnoho let neformálně radila ruským úřadům a poskytovala jim důvěrné informace“ a která „zasahovala do (soudních) řízení jménem Kremlu“, uvedl Chodorkovskij.
Bývalý polský poslanec Mateusz Piskorski byl rovněž pověřen PR firmou napojenou na Kreml, aby „vyhledával loajální evropské politiky“, které zval na akce sponzorované Kremlem, uvedl Chodorkovskij. V Litvě kremelští spin-doktoři označili Vygaudase Ušackase, bývalého ministra zahraničí a velvyslance EU v Rusku, za „přátelského kandidáta na litevské předsednictví“. Lotyšsko vypadalo jako hřiště pro ruskou elitu, kde například příbuzní ruských oligarchů Jurije Kovalčuka a Nikolaje Tokareva vlastnili nemovitosti a podíly v místních firmách.
„Tokarev a Kovalčuk byli hlavními články ve schématu financování Putinova paláce, který byl předmětem Navalného filmu,“ poznamenal Chodorkovskij s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina a opozičního aktivistu Alexeje Navalného, který nedávno na youtube odhalil Putinovo opulentní soukromé sídlo. „Hlavní mechanismus dopadu na evropské politické a podnikatelské elity se týká (finanční) korupce,“ řekl Chodorkovskij.
„Jsme připraveni poskytnout důkazy, které máme, na žádost příslušných orgánů činných v trestním řízení, ale samozřejmě se o tyto důkazy nebudeme dělit s těmi, kteří jsou potenciálně napojeni na Kreml,“ dodal s odkazem na dokumenty a další informace, které byly podkladem jeho pondělní výpovědi.
Pokud mu však šlo o ochranu jeho zdrojů, pak někteří poslanci Evropského parlamentu mohou sami představovat hrozbu. Mariani, kterého Chodorkovskij jmenoval, je sám členem výboru EP pro zahraniční intervence a měl mít například privilegovaný přístup k Chodorkovského šedesátistránkovému spisu. A zatímco francouzský europoslanec v pondělí nevystoupil, vystoupil za něj jeho kolega z Marianiho skupiny „Nezávislost a demokracie“ Jean-Lin Lacapelle. Chodorkovskij byl podezřelý z „řady vražd“ a „praní špinavých peněz“ a EP ho neměl zvát k projevu, řekl Lacapelle a zopakoval tak ruskou propagandu.
„Rád bych se vám omluvil, protože jsem slyšel, jak vás jeden z našich kolegů napadl velmi vulgárním a nespravedlivým způsobem,“ řekl Chodorkovskému italský liberální europoslanec Bernard Guetta.
„EU si musí vyčistit svůj vlastní dům od hybridního vlivu Kremlu, špinavých peněz a korupce,“ uvedl také Andrius Kubilius, středopravicový litevský europoslanec a bývalý premiér, a to v obecnější rovině. „Pokud chceme podpořit demokratický rozvoj v Rusku, musíme si vyčistit vlastní dům,“ dodal.