Chovanec: Babišovy noviny ovlivňovaly vyšetřování policejní reorganizace

Milan Chovanec (ČTK)

Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Ministr vnitra si nechal vypracovat analýzu, která dokazuje vliv Lidových novin a Mladé fronty DNES, tedy deníků Andreje Babiše, na práci vyšetřovací komise k policejní reorganizaci. Jak dnes řekl Milan Chovanec v pořadu Partie, oba listy ohýbaly informace, dezinformovaly svými titulky i záměrně měnily citace osob zúčastněných v kauze. Místopředseda ČSSD se také domnívá, že tato kampaň ovlivnila výsledky krajských a senátních voleb.

Chovance především překvapuje, že Andrej Babiš i Robert Šlachta, kterého ministr financí označuje za oběť reorganizace, od začátku tvrdili, že se na komisi spoléhají a věří jí. Po prezentaci závěrečné zprávy se totiž oba kriticky vyjadřovali o jejích výsledcích. Babiše, který označil výsledky vyšetřování mimo jiné za šaškárnu, vyzvala poslanecká sněmovna k omluvě. Ministr vnitra na ní však netrvá. „Babiš by se stejně neomluvil, jen by nás všechny pozurážel,“ vysvětlil své stanovisko.

S Chovancem částečně souhlasil i místopředseda ODS Martin Kupka, který byl jeho partnerem v televizní debatě. Ten vzpomenul fakt, že komise byla obsazena členy z různých politických stran, a především, závěr přijala jednohlasně. „Kauzu hnutí ANO zneužilo v politickém boji a musíme se mít na pozoru, že k takovýmto snahám bude docházet,“ řekl opoziční politik. Podle něj celá reorganizace nebyla politickou akcí, tu z ní udělal až Babiš. Nejhorší dopad prý zaznamenala policie, které se díky koaliční roztržce méně věří.

Jak si myslí ministr vnitra, v celé kauze prohráli všichni kromě Roberta Šlachty. „Posunul se na novou pozici s novým chlebodárcem,“ prohlásil Chovanec. Odmítl ovšem, že by bylo možné dokázat, že je bývalý šéf ÚOOZ napojen na ministra financí, a proto že se například dnes snaží Babiš zvýšit pravomoci Celní správy, pro kterou nyní Šlachta pracuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]