Chovanec by radši zaplatil čtvrt miliardy pokuty EU, než aby to použil na uprchlíky

(ČT/F24)

FOTO: ČT/F24

„Myslím si, že teď hrajeme hru na to, kdo přijal dvacet lidí a kdo dvanáct. A ten, co jich přijal dvacet, je správný, a ten, co jen dvanáct, tak správný není. Nezlobte se na mě, ale to je čistokrevný Kocourkov,“ odmítl Chovanec v Bruselu tlak Evropské komise. Přesněji řečeno, nejde o dvanáct a dvacet, ale že jsme měli přijmout 1700 běženců a přijali dvanáct. To jsme se skutečně nepřetrhli.

Česko podle Chovance nehodlá v nadcházejícím měsíci nabídnout přijetí žádných migrantů a s jejich přerozdělováním nadále nesouhlasí. „Tento systém povinných kvót nefunguje a fungovat nebude,“ dodal ministr vnitra pro Radiožurnál.

Podle Chovance by bylo lepší zaplatit pokutu možná v přepočtu až 260 milionů korun. (Pak mohou následovat další pokuty.)

Celé je to líbivý nesmysl a je úplně jedno, jestli se to líbí dvěma třetinám obyvatel Česka, nebo nad tím bude jásat 90 procent občanů.

Jak říká jeden bonmot, „většina se většinou mýlí“. (Není to Zemanův bonmot, protože Zeman žádné bonmoty už dlouho neříká.)

Když použijeme u nás svatořečený selský rozum (nikoli rozum odněkud z místního JZD Rozvoj nebo Rudé zrno), budeme uvažovat o té částce. Pokud chceme zaplatit čtvrt miliardy jen tak, za nic, je to dost hloupá politika. Bylo by snad lepší těch 260 milionů investovat do několika uprchlíků. Jim by to pomohlo, nám by to neuškodilo. Vymlouvat se na to, že nejsou prověření někde v Řecku nebo v Itálii, je samozřejmě nesmysl a že si k nám nemůžeme pouštět lidi, o kterých nic nevíme, je výmluva. Takových lidí si sem pouštíme mnoho. Je jich třeba plná ruská ambasáda. I kdybychom je vybrali losem, nestalo by se nic. Německo jich tam má z poslední vlny milion. Podle některých médií už by mělo být před ekonomickým zhroucením, krev by měla téci ulicemi a Merkelová sedět v domově důchodců nebo v kriminále. Zatím Německo ekonomicky roste a Merkelová vyhrává volby ve spolkových zemích.

Pokud jde o ten počet přijatých uprchlíků, tak jakých dvanáct? Jakých dvacet? Měli bychom jich přijmout řádově nejspíš tak tisíce, jako tomu bylo v době válek na území bývalé Jugoslávie. Byli to taky většinou muslimové, kdyby to někoho zajímalo. Tehdy si toho nikdo skoro ani nevšiml, protože se nic nestalo.

Když tohle někdo řekne, je označen za „vítače“, sluníčkáře a další zhoubu společnosti. Přitom nejde o žádné vítání, jen konstatování, že je tu problém a měl by se řešit. Že ho nezpůsobili Němci, kteří naopak spíše řešili neschopnost pochybných hrdinů antiimigrace, jako je maďarský premiér Orbán, který vyhlašoval, že uprchlíky naveze na rakouské hranice autobusy, je další věc.

Bude zajímavé sledovat nějakou příští českou vládu, jak se dožaduje pomoci z Bruselu, až sem v případě nějakého konfliktu dorazí vlna uprchlíků třeba z Ukrajiny nebo Ruska a my na to opravdu nebudeme stačit. To bude najednou řečí o evropské solidaritě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]