Chovanec chce vyšetřit, kdo kyberútok na MZV prozradil veřejnosti

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec trvá na důsledném vyšetření toho, odkud na veřejnost unikly informace o hackerském útoku na české ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek o útoku informoval v úterý poté, co o něm napsala některá média. Chovanec dnes novinářům řekl, že státní orgány o činnosti hackerů věděly s předstihem a předčasný únik může ohrozit vyšetřování.

„Zajímalo by mě, kdo měl potřebu prozradit vyšetřování této věci a za jakým účelem. Jestli to bylo pouze z hlouposti, nebo jestli to má nějaké další pozadí,“ sdělil Chovanec novinářům v poslanecké sněmovně. Je podle něj klíčové zjistit, kdo měl motivaci věc prozradit veřejnosti dřív, než bude kvalifikovaně vyšetřena.

Zaorálek uvedl, že hackeři pronikli do e-mailových účtů některých zaměstnanců ministerstva včetně jeho schránky a účtů některých náměstků. Podle expertů musel čin spáchat jiný stát a připomínal útok na internetový sytém Demokratické strany v USA. Z tohoto útoku americké tajné služby obvinily Rusko.

Chovanec lituje, že se o vyšetřování útoku kromě veřejnosti dozvěděli zřejmě i jeho pachatelé. „Což je bohužel součást veřejnosti. Pokud chcete něco relevantně vyšetřit, tak je nevhodné, abyste to sdělovali do médií,“ prohlásil. O problému věděly státní orgány týdny, takže je škoda a chyba, že k úniku došlo, dodal ministr. „Tu chybu je třeba už neopakovat,“ doplnil.

Útoky bude příští týden probírat vláda se zástupci Národního bezpečnostního úřadu a rozvědek. „Úniky jsou vyšetřovány ze strany kompetentních orgánů, vláda si vyslechne podrobnou zprávu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Očekává zevrubnou zprávu, protože věc je závažná. „Byl to masivní útok, musíme tomu věnovat pozornost,“ dodal.

Server Info.cz v úterý s odvoláním na zprávu Národního centra pro kybernetickou bezpečnost uvedl, že útok trval zhruba rok a podařilo se během něj ukrást více než 7000 dokumentů. Server Neovlivni.cz napsal, že IP adresy, z nichž hackeři stahovali, směřují do Ruska, Británie, Německa i ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články