Chovanec dal pokyn k vyšetření kauzy svého kolegy z ČSSD hejtmana Zimoly

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola s premiérem Bohuslavem Sobotkou (jirizimola.cz)

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola s premiérem Bohuslavem Sobotkou | FOTO: jirizimola.cz

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) prošetřením anonymního e-mailu, který směřuje na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Novinářům to dnes řekl Zimola. Podle udání mimo jiné hejtman dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola toto tvrzení odmítl. Anonymní e-mail v minulém týdnu tvrdil novinářům, že hejtman také ovlivňuje zakázky na údržbu krajských silnic. Zimola prohlásil, že veškerá obvinění v e-mailu jsou vymyšlená.

„Nad tím anonymem jsem chtěl původně mávnout rukou. Šlo evidentně o podvrh s rysy duševní poruchy jeho tvůrce. Ale vzhledem k tomu, že některá média o kauze stále informují, a protože ministr vnitra Chovanec se k ní seriózně vyjadřuje, musím reagovat i já,“ uvedl Zimola.

V anonymním e-mailu stojí, že jihočeský hejtman pro komunikaci ohledně aktivit spojených s ovlivňováním tendrů na krajské silnice užívá soukromou poštovní schránku. Do ni mu podle anonymu přišla s pětidenním předstihem i informace o chystaném zásahu policie ve firmě Technická správa komunikací. Zimola však uvedl, že takový soukromý e-mail vůbec nepoužívá. „Požádal jsem Google, aby prověřil zneužití mého jména ve falešném účtu a identifikoval osoby, které jsou za založením schránky zodpovědné,“ řekl. Věří, že vyšetřování policie a GIBS přinese výsledek.

„Mimochodem u většiny fotografií použitých v anonymním mailu lze jednoduše dohledat, odkud a kdy byly staženy. Tyto odkazy mám připravené a rád je poskytnu policii,“ uvedl Zimola. Anonym dokládal například obrázky hejtmanova rekreačního domu, který si dal stavět v Lipně nad Vltavou. Otázky se vznášejí zejména nad cenou pozemku.

Kvůli tomu kritizoval Zimolu i předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyzval premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby přiměl jihočeského hejtmana k vysvětlení kauzy. Předseda vlády v pondělí uvedl, že Zimola jako zkušený politik těšící se velké důvěře občanů musí počítat s tím, že jsou na něj kladeny vyšší nároky ohledně nakládání se svým majetkem. Předpokládá proto, že hejtman všechny pochybnosti rozptýlí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]