Chovanec: Doufám, že v kauze Babišových nahrávek koná policie

ČTK

Ministra vnitra Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doufá, že policisté prověřují skutečnosti vyplývající z nahrávek ministra financí Andreje Babiše (ANO), které se v pondělí objevily na webu. Šéf hnutí ANO Babiš na nich od novináře Marka Přibila přebírá dokumenty, které mají pocházet z policejního vyšetřování kauzy Beretta. Chovanec dnes novinářům před jednáním užšího vedení ČSSD řekl, že kdo se probírá živými kauzami, porušuje zákon. Nahrávkami se zabývá policie, úniky informací také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

„Já doufám, že konají státní zástupci a policie. Za prvé to musel někdo vynést, a ten novinář (Přibil) to tam říká explicitně, že to byl někdo od ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu),“ řekl novinářům Chovanec. Odpovědné policisty je podle něj nutné najít a postavit před soud.

Podle informací ČTK se únikem informací zabývá GIBS. „K vámi dotazované věci nebude GIBS poskytovat žádné komentáře ani uvolňovat informace,“ sdělila ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová. Uniklé nahrávky rozhovorů Babiše prověřuje také policie. „Mohu pouze potvrdit, že policie se v tuto chvíli zabývá uniklými nahrávkami, přičemž postupuje v souladu se zákonem a zabývá se veškerými okolnostmi celého případu,“ sdělila ČTK mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Další otázkou podle Chovance je, zda Babiš s Přibilem porušili zákon, jestliže měli povinnost spáchání trestného činu ohlásit. „Ale je zjevné, že Andrej Babiš lhal. Pokud někdo přísahá na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat noviny, a pak je ovlivňuje, já moc nevím, co si spolu máme ještě říct,“ uvedl Chovanec.

Ministr Chovanec i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím nepočítají s tím, že by se kvůli úniku ze spisu sešla Bezpečnostní rada státu. „Já jsem nedostal žádnou žádost, aby se konala. Pokud bych ji dostal, tak bych se tím zabýval,“ uvedl Sobotka. Podle Chovance by mohla rada případ probrat, ale klíčové jsou kroky orgánů činných v trestním řízení.

Nahrávka byla zveřejněna na twitterovém účtu, kde se dříve objevily už dva záznamy. Na prvním Babiš mluvil vulgárně mimo jiné o členech vlády včetně premiéra. Na druhé se pak s Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš kvůli zveřejnění nahrávek podal trestní oznámení a označuje je za provokaci. Domnívá se, že útok na něj pochází z okolí Chovance. Sociální demokracie jakoukoli spojitost odmítá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner