Chovanec: Landovi jsem cestu do Afghánistánu vymlouval

Eric Drooker

Ministr vnitra Milan Chovanec se dnes v pořadu Kauza dne na rádiu Impuls vyjádřil k tvrzením Daniela Landy, který v současné době prý bojuje s Islámským státem. Jelikož Landa prohlašuje, že má v Afghánistánu kontakty mezi politickými a armádními špičkami, jednala o něm i Bezpečnostní rada státu.

Chovanec sdělil, že o zpěvákově návštěvě Afghánistánu věděl, odmítl ale, že by měl nějaký mandát k jednání za český stát. „Tu cestu jsem mu vymlouval. On mi říkal, že tam má velmi slušné zázemí, že tam tedy dojede, dojedná tam jakési kontakty a vrátí se… On tam jedná za Daniela Landu… Já jsem mu pouze vysvětloval, že není bezpečné do té země jezdit, že se také může stát, že se nevrátí a nebo, že se vrátí po dlouhé době. On mi říkal, že v případě, že by byl zatčen, tak abych našim politikům vzkázal, že žádné výkupné se za něj dávat nemá a že nemáme vůbec jednat o jeho propuštění,“ řekl ve vysílání Chovanec.

„Já jsem o té návštěvě Daniela Landy informoval kolegy na Bezpečnostní radě státu, protože jsem to považoval za riziko, že český občan se vydává na tuto cestu, ale víc já o tom nevím. Žádný mandát jednat za Českou republiku neměl,“ dodal a vysvětlil, že Landova tvrzení bylo nutné prověřit, protože jsou velmi závažná. Tudíž o nich informoval BIS a zejména ministra obrany Martina Stropnického.

Landa nejprve na svém facebookovém profilu zveřejnil fotku s muslimy, která mezi jeho fanoušky vyvolala vlnu nevole. Poté zpěvák uspořádal tiskovou konferenci, na níž sdělil, že jeho vystupování pod pseudonymem Kouzelník Žito byla kouřová clona, která měla zakrýt jeho několikaletý boj proti islámským radikálům. Z tohoto důvodu také zrušil plánované turné, jelikož má za to, že by jeho fanouškům mohlo hrozit nebezpečí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner