Chovanec nechce dělat z ČR cestovní kancelář pro uprchlíky. Zastavil proto GEN 21

Milan Chovanec, ministr vnitra (ČTK)

Milan Chovanec, ministr vnitra | FOTO: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při dnešní návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.

Mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl ČTK řekl, že přesně neví, proč tato skupina lidí nechce zůstat v Česku. Potvrdil, že jde širší rodinu, která od svého příjezdu bydlela ve středisku Okrouhlík u Jihlavy. Generace 21 chce podle něj pokračovat v práci s lidmi, kteří se rozhodli zůstat.

Česko nebude nikoho přibližovat jeho cílové zemi

„K dnešnímu dni 25 lidí požádalo o navrácení cestovních dokladů. Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu,“ řekl Chovanec. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko

Chovanec dnes nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Mluvčí Frýdl však ČTK potvrdil, že lidé, kteří požádali o vrácení cestovních dokladů, jsou titíž, kteří dnes opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku.

Generace 21 o zrušení azylu prý nevěděla

Uprchlíci jsou v současné době v Centru multikulturního vzdělávání v Jihlavě. „Bavíme se s nimi o jejich dalších krocích a řešíme, kde budou dnes nocovat. Budou chtít mít úplný klid, informaci pravděpodobně nezveřejníme,“ řekl Frýdl. Již dříve ČTK řekl, že rodina nebyla rozhodnutá, jestli se chce vrátit do Iráku, zůstat v ČR, nebo žít v jiné evropské zemi.

Žádost o zrušení azylu prý Iráčané podali bez vědomí Generace 21. Projekt bude dle Frýdla pokračovat pro lidi, kteří v Česku zůstat chtějí. „Je pozastaven příjezd dalších uprchlíků, než se situace vyjasní. Program pro ty, kteří jsou v České republice, pokračuje tak, jak bylo naplánováno,“ řekl ČTK Frýdl. Doplnil, že Generace 21 spolupracuje jak s uprchlíky, tak s ministerstvem. Postup vnitra zhodnotil jako logický.

Projekt skřípe, tvrdí ministr

Podle ministra Chovance začíná projekt nadačního fondu výrazně skřípat. „Druhá várka lidí chce odcházet jinam než do Iráku. To je proces, na kterém se podílet nebudeme,“ řekl. Tvrdí, že něco podobného se už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. „Polský ministra vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli,“ uvedl.

Frýdl přiznal, že organizátoři jsou z postupu Iráčanů smutní, ale prý je nezatracují. „Odjeli na konec světa jenom s dětmi a dvěma kufry. My je určitě nijak neztracujeme. Budeme dál spolupracovat s těmi, kteří tu jsou,“ popsal. Dodal, že uprchlíci si přivezli řadu válečných traumat, uznal i to, že jejich očekávání od života v Česku mohla být přehnaná. Konkrétní důvody jejich rozhodnutí odejít z ČR však nezná.

Do Česka přijelo v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 celkem 89 křesťanů z Iráku. Další rodiny bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. Lidé, kteří se zabydlují v Praze a Soběšovicích jsou v České republice spokojení. V rámci projektu s rozpočtem kolem 15 milionů korun mělo do Česka podle původních záměrů přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com