Chovanec podkuřuje Zemanovi. Navrhuje, aby ho ČSSD podpořila v příští prezidentské volbě

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | FOTO: ČTK

Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec by si přál, aby jeho strana zlepšila komunikaci s prezidentem Milošem Zemanem a podpořila ho v příští volbě hlavy státu. Ministr vnitra to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Zeman přitom ještě ani neoznámil, zda hodlá v příští prezidentské volbě kandidovat.

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka v minulosti otázky spojené s prezidentskou volbou a potenciálním stranickým kandidátem ČSSD odmítal jako předčasné. Rozhodovat by se podle něj mělo až po volebním sjezdu, který čeká ČSSD v březnu. Druhý muž strany ale nyní přichází s osobní poznámkou, která může rozhodování socialistů ovlivnit.

„Pan premiér Sobotka avizoval, že o prezidentském kandidátovi budeme rozhodovat v referendu, aby se k tomu mohli vyjádřit všichni členové. Osobně bych prezidenta Zemana podpořil,“ prohlásil Chovanec v rozhovoru pro Právo. „Měli bychom si sednout a najít rozumnou komunikační linku s Pražským hradem. Vnímám prezidenta Miloše Zemana jako sociálního demokrata. Myslím si, že je škoda nevyužít synergii pro další volební souboje,“ prohlásil Chovanec. A dále v rozhovoru uvedl: „Osobně bych si přál, aby korektní vztahy panovaly i mezi panem prezidentem a celou sociální demokracií. Je v zájmu ČSSD, aby zavládla oboustranná vstřícnost.“

Paradoxní je, že Miloš Zeman již delší dobu otevřeně podporuje hlavního rivala ČSSD Andreje Babiše a jeho populistické hnutí ANO, zatímco na adresu vedení sociální demokracie nešetří kritikou.

Podle ministra vnitra strana v proběhnuvších krajských volbách dostala „ránu na solar“, když po osmileté vládě v 11 krajích dokázala obhájit prvenství jen ve dvou z nich: v jižních Čechách a na Vysočině. Podle někdejšího plzeňského hejtmana je neúspěch sociálních demokratů daný tím, že v konkurenci hnutí ANO neumí prodávat svá témata. Chovanec výslovně uvedl i to, že ČSSD „nemusela být veřejnosti srozumitelná v otázce migrace“.

Vedle příklonu k Pražskému hradu Chovanec v citovaném rozhovoru zmiňuje i potřebu programové změny a „návrat ke kořenům“; stranické zisky by chtěl zvýšit cílením na tradiční voliče, za které považuje pracující, seniory, živnostníky nebo lidi, kteří potřebují státní ochranu. „Pokud se nám je přesvědčit nepovede, tak prohrajeme volby a půjdeme do opozice,“ řekl Právu.

Chovancova vize programového směřování ČSSD před sněmovními volbami, které Česko čekají příští rok na podzim, je tak ale znatelně odlišná od představ, které po volební porážce přednesl premiér Bohuslav Sobotka. Zatímco druhý muž strany mluví o návratu k tradici, ten první chce hledat nové voliče ve městech a mezi lidmi s vyšším vzděláním a oslovit je tématy životního prostředí, kultury nebo kyberprostoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com