Čtvrteční interpelace přinesly další názorový střet mezi poslanci Pirátů a premiérem Babišem. Ze strany Mikuláše Ferjenčík zazněla na adresu předsedy vlády i slova o tom, že se chová jako buran a blábolí. Místopředseda Pirátů Jakub Michálek zase přirovnal Babišův projev k těm, které pronášel Miloš Jakeš. Premiér reagoval jako obvykle podrážděně.

Spory odstartovala debata o tom, co je obchodní a akciová společnost a aktivní vlastnictví, o kterém mluvil v souvislosti s firmou ČEZ předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Stát musí mít podle něho aktuální informace o hospodaření, řešit nejdůležitější problémy a bulharské aktivity firmy by vláda měla sledovat.

Babiš se nezmohl na nic jiného než zpochybňování kompetence Pirátů. „Chápu, že pan poslanec nemá žádné zkušenosti z hlediska toho, co se tady snaží diskutovat,“ reagoval premiér. „Děláte si tady marketing a tváříte se, že tomu rozumíte,“ dodal.

Babiš následně přirovnal diskusi s Michálkem k tomu, jako by debatoval s kardiologem. Michálek podle premiéra používá názvy, které neexistují. Babiš například řekl, že ČEZ není obchodní společnost, ale akciová společnost. „Chtěl bych poprosit pana premiéra, aby se tady přestal chovat jako buran,“ reagoval pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, podle kterého sama ČEZ o sobě píše, že jde o obchodní společnost. Podle Michálka Babiš trapně zpochybňuje erudici ostatních poslanců, ač zjevně nerozumí právu.

Michálek předsedu vlády kritizoval i při následné diskusi o Národním investičním plánu. „Pokud (Babiš) 30 minut tady mluví o věcech, na které se nikdo neptal, jako že potřebujeme školky a školy, hledáme miliardy, tak mně to přijde opravdu jako projev Miloše Jakeše,“ řekl Michálek.

Rozpory mezi premiérem a zástupci Pirátů jsou ve sněmovně vidět často. Babiš rád upozorňuje na politickou nezkušenost kolegů ze sněmovny a často jim doporučuje, aby si něco dostudovali. Oslovení „kluci“ je také běžné, když chce Babiš Pirátům ukázat, jak jimi pohrdá.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora