V Německu došlo k přemnožení majky fialové, ohroženého hmyzího druhu, jenž však vylučuje silně jedovatou látku. Ta může způsobit smrt i dospělému člověku, ale v ohrožení jsou hlavně děti. Daří se mu i u nás.
V německých spolkových státech Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko se přemnožila majka fialová, jež patří mezi ohrožené druhy hmyzu. Tento kovově zbarvený lesklý, asi tři centimetry velký brouk je však jedovatý, takže je lepší se setkání s ním vyhnout. Jím vylučovaný jed kantaridin může být při pozření pouhých 30 miligramů pro člověka smrtelný.
Žlutou tekutinu, která kantaridin obsahuje, používá jako obranu před predátory a vylučuje ji speciálními žlázami v kolenních kloubech. Při potřísnění kůže může dojít k podráždění, výjimečně až k popálení doprovázenému vodnatými puchýři. Hlavní nebezpečí však hrozí při pozření jedu třeba olíznutím potřísněného místa. Kantaridin totiž může poškodit ledviny, vyvolat zažívací potíže nebo způsobit selhání srdce. Kantaridin se v podobě tzv. španělských mušek používal a stále používá i jako afrodiziakum. Hlavním problémem však je, že touto látkou se jde velice snadno předávkovat a pak může skutečně dojít i k úmrtí. Ostatně jed získaný z těchto brouků užívali ke svým nekalým úmyslům i středověcí traviči.
Majka fialová se v posledních letech úspěšně etabluje i v České republice, kde je, stejně jako v Německu, zákonem chráněna.
Hlavním problémem v Německu je, že se brouci přemnožili v blízkosti dětských hřišť, zvláště ve středisku Borgentreich, takže řada z nich musela být uzavřena. Tento hmyz naštěstí není nijak agresivní a jed vypouští jen v případě přímého ohrožení.
U nás od roku 2010 podle entomologů lokalit, v nichž majka žije, výrazně přibylo.
Kromě vylučování jedu je zajímavý i způsob života tohoto hmyzu. Samička je schopna naklást až 10 000 vajíček, z nichž se vylíhnou larvy, které na květech rostlin čekají na včely. Na ně pak „nasednou“ a nechají se odnést do úlu či do hnízda divokých včel. Tam pak nepozorovaně sežerou včelí vajíčka a následně se samy živí pylem a nektarem uloženými pro včelí potomstvo.