Chrání před covidem lépe prodělání nemoci, či očkování? Nová velká studie nepotěší odpůrce vakcín

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nejen v Česku se už delší dobu vede debata o uznávání protilátek po prodělání covidu-19 jako způsobu k prokázání bezinfekčnosti. Protilátkami často argumentují odpůrci očkování, jejich velkým zastáncem je například šéf SPD Tomio Okamura. Jenže nová rozsáhlá studie americké zdravotnické autority CDC (Centers for Disease Control and Prevention Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) ukazuje, že prodělání nemoci a očkování proti ní rozhodně nenabízejí srovnatelnou ochranu proti nebezpečné nákaze. A rozdíl je podle vědců poměrně propastný.

Vakcína totiž podle studie ochrání lidi před covidem-19 přibližně pětkrát lépe než to, že nemocí před čtvrt až půlrokem přímo prošli. „Nová studie CDC ukazuje, že lidé, kteří prodělali covid-19 v předchozím intervalu 90179 dní , mají 5,49násobně vyšší pravděpodobnost reinfekce (opakovaného nakažení) ve srovnání s plně očkovanými příjemci mRNA (Pfizer, Moderna) vakcíny proti covidu-19, kteří neměli žádnou předchozí infekci,“ shrnul výsledky studie na twitteru imunolog Zdeněk Hel, který ve Spojených státech působí.

()

Přímo CDC v tiskové zprávě uvedlo, že výsledky této práce ukazují, že očkování zkrátka poskytuje před virem nejlepší obranu. Výzkumníci kvůli studii zkoumali případy více než sedmi tisíc hospitalizovaných napříč devíti státy. „Data demonstrují, že vakcinace dokáže poskytnout vyšší, robustnější a konzistentnější úroveň imunity než prodělání nemoci samotné po dobu nejméně šesti měsíců,“ píše CDC.

„Nyní máme další důkaz, který ukazuje na důležitost vakcín proti covidu-19. A to i v případě dřívějšího nakažení. Nejlepší cestou, jak zastavit covid-19, včetně výskytu nových variant viru, je rozsáhlé očkování. A také dodržování preventivních opatření, jako je nošení roušek, časté mytí rukou, dodržování rozestupů a zůstávání doma v případě, že se cítíme nemocní,“ okomentovala závěry studie ředitelka CDC Rochelle P. Walensky.

Výsledky této studie se výrazně liší od dřívější studie v Izraeli, která naznačovala vyšší protektivní účinek prodělané nemoci ve srovnání s očkováním, pravděpodobně díky rozdílnému metodologickému přístupu. Ač se výsledky studií liší, jedno je jisté: předchozí infekce nezaručuje ochranu před novou infekcí. „Očkování pacientů po prodělání covidu-19 je bezpečné a vytváří hybridní imunitu, která poskytuje lepší míru ochrany proti novým virovým variantám nežli prodělání nemoci samotné,“ doplnil imunolog Hel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články