Chránit Putina před koronavirem stojí miliardy rublů

Adobe Stock

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Od začátku pandemie koronaviru utratila Putinova administrativa miliardy rublů za karanténu všech lidí, kteří přišli do styku s ruským prezidentem. Informace pochází z ruského vysílání BBC. Piloti, zdravotničtí pracovníci, a dokonce i veteráni z druhé světové války byli ubytováni v hotelech v různých částech Ruska, aby byli izolování, než se směli dostat do těsné blízkosti Vladimira Putina. Mluvčí Kremlu tvrdí, že tyto výdaje jsou nedílnou součástí zavádění karanténních opatření.

Novináři z ruské sekce BBC spočítali, že prezidentská administrativa obdržela více než 6,4 miliardy rublů, tedy v přepočtu téměř 85 milionů dolarů, z vládního rezervního fondu (včetně 1,2 miliardy rublů přidělených tajným příkazem) na financování opatření zaměřených na zastavení šíření COVID-19. Značná část těchto peněz byla vynaložena na lékařské pozorování lidí, kteří se měli pohybovat kolem Putina. O materiálu BBC referuje ruský web Meduza.io.

archiv

Tyto karanténní služby se poskytovaly ve 12 hotelech a sanatoriích nacházejících se v Moskvě, Moskevské oblasti, v Soči a na Jaltě. Jak zdůraznila ruská BBC, všechny tyto hotely patří Putinovu administrativnímu ředitelství a tak tyto peníze kolují ve strukturách tohoto oddělení. Smlouvy o zajištění „hygienických a epidemiologických podmínek“ chráněných osob byly navíc uzavřeny bez soutěže.

Ti, kdo byli v karanténě nejčastěji, byli členové speciální letecké eskadry „Rossija“, která zajišťuje leteckou přepravu prezidenta, premiéra a několika dalších nejvyšších ruských představitelů. Piloti, palubní průvodčí a letoví manažeři byli všichni umístěni pod lékařský dohled, stejně jako záložní posádka. Někteří z nich pobyli v karanténě několik dní, nebo dokonce několik týdnů před příslušnými lety. Pravidelně v karanténě byli také další lidé, kteří s Putinem přicházejí do styku pravidelně, například zaměstnanci prezidentské administrativy, jeho osobní fotografové a kameramani a členové filmového štábu televizního programu „Moskva. Kreml. Putin.“

Ředitelství prezidentské administrativy mimo jiné zaplatilo za karanténu veteránům z druhé světové války, kteří během loňského průvodu na Den vítězství seděli poblíž Putina, i novinářům z okruhu kremelských novinářů, jimž bylo loni v prosinci dovoleno zúčastnit se Putinovy výroční tiskové konference. Veteráni z druhé světové války dostali ubytování ve zdravotním komplexu Kljazma u Moskvy, zatímco novináři byli ubytováni v hotelu v centru města.

F24

Přidělené prostředky byly rovněž vynaloženy na udržení zdravotnických pracovníků odpovědných za vyšetřování Putina a dalších vrcholných představitelů.

Jak poznamenává server BBC Russian Service, prezidentské administrativní ředitelství neplatilo za karanténu vládních úředníků v regionech, které Putin sám navštívil. Když například ruský prezident koncem listopadu odcestoval do oblasti Nižního Novgorodu, 20 vládních úředníků z regionální správy muselo strávit předchozí dva týdny v izolaci v místním penzionu. Tato a další hygienická opatření „zaměřená na prevenci šíření koronaviru během období akcí věnovaných návštěvě prezidenta Ruské federace“ byla financována přibližně jedním milionem rublů (asi 13 300 dolarů) z regionálního rozpočtu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na dotaz ohledně zprávy ruské BBC označil výdaje a lékařská pozorování za „běžnou praxi“ a poznamenal, že „všem oddělením vznikají dodatečné náklady v souvislosti s karanténními opatřeními“.

„To znamená, že se jedná o naprosto normální situaci,“ uzavřel Peskov během svého denního tiskového brífinku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner