Chronická chyba policie a médií: Čistit špínu špínou

(Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem)

FOTO: Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem

Kromě vůdců opozice z ANO a SPD i řada médií šíří dojem, že kauza kolem obvinění bývalého náměstka primátora Prahy za hnutí STAN Petra Hlubučka má otřásat vládou Petra Fialy. Po rezignaci ministra školství Petra Gazdíka by prý mělo dojít i k výměně ministra vnitra Víta Rakušana. Vláda by pak měla znovu žádat o důvěru.

V kontextu války a růstu cen energií jde přitom o kauzu, která nemá žádný vliv na chod státu a na parlamentní většinu ve sněmovně. Spis, který se z policie dostal do médií, přináší mnoho pikantérií a je z něj zřejmé, že Hlubuček i Gazdík udržovali kontakty s kriminálními živly. Důkazy proti zadrženému Hlubučkovi jsou však jen nepřímé.

Je přitom zjevné, že šíření policejního spisu a odposlechů s dehonestujícím obsahem se komusi hodilo. Jednak se blíží komunální volby, v nichž se vůči STANu vymezuje pseudohnutí Praha sobě, jejíž člen spolupracoval s policií na odkrývání korupce, a jednak chce mít Andrej Babiš a jeho lidé neustále dobře nabito proti demokratickým stranám.

Zločiny kolem politiky je třeba vyšetřovat důsledně. Také je ale třeba sledovat, když kdosi z policie či konkurenčních politických sil šíří skrze média dehonestující a denunciační informace z policejních odposlechů, jež nemají povahu trestné činnosti, ale zato hrají důkladně na strunu lidového hněvu. Proč se třeba dozvídáme, s kolika lidmi měl náměstek primátora sex? Po zpackané kauze Nagygate tu máme další případ, v němž se policie a média pokoušejí čistit špínu špínou.

U každé kauzy, která má přesah do politiky, je třeba bránit manipulaci a zne­užívání. Je zcela skandální, že korupční kauzu z pražského magistrátu zneužívá proti vládě Petra Fialy trestně stíhaný Andrej Babiš. Jak to, že policie neuvalila vazbu na Babiše, když ji uvalila na Hlubučka? Babišovy možnosti ovlivňovat svědky jsou tisíckrát vyšší.

Babiš se v politice rovněž prosadil snahou čistit špínu. A přitom se ukázalo, jaký je to špinavec.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.