Chtěl založit nové hnutí, ale narazil na nezájem. Nyní předpovídá děs a zkázu po volbách

David Ondráčka (Lidé PRO)

David Ondráčka | FOTO: Lidé PRO

Bývalý ředitel Transparency International ČR a jedna ze dvou nejvýraznějších tváří vznikajícího hnutí Lidé PRO David Ondráčka je zjevně zklamaný a otrávený z toho, že o politické uskupení, které dává dohromady s někdejším předsedou spolku Milion chvilek Mikulášem Minářem, je minimální zájem. Jinak si nelze vysvětlit jeho několik dnů starý facebookový status. Ondráčka v něm komentuje nedávný předvolební průzkum agentury Median a popisuje katastrofické scénáře, které nás podle jeho názoru čekají po letošních podzimních volbách.

Davidovi Ondráčkovi už asi došly všechny nápady, jak občany přimět k tomu, aby svým podpisem dali najevo, že chtějí, aby vzniklo nové politické hnutí Lidé PRO a kandidovalo v říjnových sněmovních volbách. Aktuálně z 500 tisíc podpisů, které chtějí Ondráčka s Mikulášem Minářem sesbírat, mají něco málo přes 36 tisíc.

FORUM 24 (archiv)

Ustavující sjezd hnutí přitom plánují uspořádat při dosažení 100 tisíců podpisů. Původně se přitom měl konat až po sesbírání 200 tisíc podpisů, ale to zřejmě Minář a spol. nakonec přehodnotili, protože pak by šance na jeho konání pravděpodobně zcela padla, poněvadž současným tempem by se k nim dokodrcali snad někdy v průběhu příštího roku.

Někdejšímu řediteli Transparency International ČR tak asi ruply nervy nad tím, jak pomalu zmíněné podpisy přibývají, což se odrazilo v jeho komentáři k nejnovějšímu šetření společnosti Median, podle kterého by koalice Pirátů a hnutí STAN získala 25 procent hlasů a koalice SPOLU složená z ODS, křesťanských demokratů a TOP 09 by měla 18,5 procenta.

David Ondráčka ve svém příspěvku na facebooku píše: „Dokolečka stále vpřed. Po volbách Zeman pověřuje Babiše sestavením nové vlády, ten vybírá několik možných partnerů k podpoře své menšinové vlády mezi SPD, KSČM, Hamáčkovou ČSSD, ale láká i další státotvorné strany. Česko, země příběhů, je tam, kde teď,“ snaží se Ondráčka strašit tím, co nás čeká na podzim, ale to je pouhý začátek.

Temná mračna, kterými se pokouší děsit, jsou však ještě mnohem hrozivější a černá jako ty nejčernější saze: „V květnu 2022 se scházíme v ulicích, v Praze i dalších městech probíhají masové protesty proti vládě ANO, ale je to i trochu happening s koncertem. Předseda sněmovny Okamura zatím umravňuje pirátské poslance, ať nedělají obstrukce a neporušují jednací řád, nebo je už opravdu nechá vyvést ze sálu.“

Zázračná záchrana před katastrofou

V podobném duchu Ondráčka pokračuje, jen stále více a více tlačí na pilu a stupňuje katastrofické a hrůzostrašné vize, které nás po říjnových volbách údajně čekají: „Protestuje se proti Dukovanům Rosatomu, čistkám v justici, změně ústavy, konci nezávislé ČT, výměně šéfa NCOZ, zákonu o zahraničních agentech, rozpuštění Člověka v tísni, ale hlavně tvrdému postupu vnitra proti nespokojeným lidem na ulicích a porušování lidských práv. Českým twitterem to vře jako v úlu, lajk stíhá lajk. EK monitoruje se znepokojením vývoj v Česku, komisařka Jourová důrazně apeluje, na twitteru.“

Předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

Člověk si jen celou dobu říká, kdy to přijde, kdy David Ondráčka vyrukuje se zázračným řešením, které by nás od oné strašlivé budoucnosti uchránilo. A ono to opravdu přijde, byť v poněkud zakuklené podobě, kdy Ondráčka dále popisuje, co se bude dít v nedaleké budoucnosti.

„Na demonstracích padají i bláznivě radikální návrhy, jestli třeba nezaložit novou stranu, která by zkusila jít za přehlíženými lidmi, že to je jediná cesta překonávat příkopy a mluvit s lidmi. Renomovaný komentátor píše ostrý komentář, že už někdo sakra měl sebrat odvahu to konečně udělat,“ uvádí bývalý ředitel Transparency International ČR.

Ono to samozřejmě nedává žádný smysl. Hlavní představitel vznikajícího hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář od začátku říká, že nový subjekt nemá konkurovat pěti opozičním stranám, které daly dohromady dvojici koalic. Tvrdí, že jeho hnutí chce oslovit lidi, kteří nemají koho volit, občany, kteří nechodí k volbám, nebo kteří i volí hnutí ANO, ale kdyby měli na výběr, volili by někoho jiného.

Výpomoc od voličů koalic

Minář a Ondráčka tedy mohou předvést, co umí, nikdo jim v tom nebrání. Podmínku sesbírat 500 tisíc podpisů si stanovili sami. Pokud chtějí oslovit nevoliče a voliče hnutí ANO, měli právě na ně zaměřit svoje síly a přesvědčovací schopnosti, aby od nich získali oněch půl milionu podpisů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (twitter Andreje Babiše)

Ukazuje se však, že si to Mikuláš Minář i David Ondráčka představovali trochu jinak, a teď jsou zřejmě zklamaní a naštvaní, což probublává i ve zmíněném Ondráčkově statusu, ale ještě více v jiném příspěvku na facebookových stránkách Lidé PRO.

Mimo jiné se v něm píše: „Našli jsme cestu, jak hlasy naštvaných a zklamaných získat pro svobodu a demokracii. Sedm z deseti lidí, s nimiž promluvíme, nám řekne, že to má smysl, a chce, abychom do toho šli. Včetně dosavadních voličů populistických nebo extrémistických stran, nebo lidí, které jinak politika nezajímá. Ale pořád je nás málo. V týmu máme stovky dobrovolníků, zapotřebí jich jsou tisíce. Naději jsme podpisem dali už třiceti šesti tisícům lidí, ale potřebujeme statisíce. Proto vyzýváme: Přestaňme, prosím, zavírat oči před blížící se katastrofou, přestaňme se chlácholit planými nadějemi. Pojďme zachránit naši zemi.“

Je to legrační. Ondráčka s Minářem by chtěli oslovit naštvané a zklamané, u kterých se obávají, že nakonec budou volit populisty a extrémisty, ovšem k tomu, aby je mohli získat, potřebují část voličů, kteří se s největší pravděpodobností chystají dát svůj hlas jedné ze dvou z uvedených koalic, aby to za Mikuláše Mináře a Davida Ondráčka odpracovali jako jejich dobrovolníci v ulicích.

A nechtěli by rovnou, aby jim obě koalice přenechaly své voliče jako na stříbrném podnose? Pokud se oba tváří, jak jsou chytří, a že vědí, jak na to, a že na rozdíl od dvojice koalic znají recept na oslovení voličů, na které podle nich zmiňované koalice nedosáhnou, tak ať si poradí sami a ukážou, co umí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]