V Gruzii bylo odhaleno spiknutí, jehož cílem mělo být násilně svrhnout vládu. Ve středu o tom informovaly tamní bezpečnostní služby. Obvinění z přípravy teroristického útoku přichází před parlamentními volbami uprostřed rostoucích obav o budoucnost demokracie v zemi jižního Kavkazu a v době, kdy Rusko nabízí současné vládě, že jí pomůže udržet se u moci vojenskou cestou.
Údajně bylo odhaleno spiknutí s cílem zavraždit nejvyšší představitele gruzínské nepopulární vládnoucí strany, uvedla ve středu Státní bezpečnost Gruzie v prohlášení zveřejněném na Facebooku.
„Vzhledem k vysokému zájmu veřejnosti informujeme, že Státní bezpečnost prošetřuje skutečnost přípravy teroristického činu a spiknutí za účelem svržení vlády státu,“ stojí v prohlášení s tím, že bezpečnostní služby prověřují i skutečnosti přípravy vraždy Bidziny Ivanišviliho, miliardářského obchodního magnáta, bývalého premiéra, který založil vládnoucí stranu Gruzínský sen.
Ta měla být organizována a financována bývalými vysokými představiteli a úředníky gruzínské vlády, pravděpodobně tedy té bývalé.
Účelem zmíněných kriminálních akcí mělo být svržení státní vlády násilnými prostředky, destruktivními silami, v pozadí vytváření nepořádku a oslabení vlády, píše se ve zprávě s dodatkem, že jsou ve věci prováděny pátrací akce, v rámci kterých jsou předvolávány konkrétní osoby k výslechům jako svědci.
Několik Gruzínců, kteří odjeli na Ukrajinu bojovat s ozbrojenými silami a bránit zemi před ruskou invazí, bylo již v rámci vyšetřování kvůli výslechu zadrženo, uvedla tamní média.
Velitel gruzínské legie bojující na Ukrajině Mamuka Mamulašvili v neděli řekl nezávislému ruskému deníku The Insider, že na seznam hledaných v jejich domovské zemi bylo přidáno asi 300 lidí z jeho jednotky.
Provládní média píší o tom, že již probíhá soudní řízení. Nepředložila ovšem žádné důkazy.
Vláda Gruzínského snu čelí obvinění, že ustupuje v oblasti lidských práv a politických svobod, a to zejména kvůli schválení zákona o zahraničních agentech. Ten vyžaduje, aby byly nevládní organizace, které dostávají finanční prostředky ze zahraničí, ze Západu, označeny jako zahraniční agenti. Odráží jím represivní ruskou legislativu používanou k zásahu proti kritikům kremelského režimu.
Kandidatura země do Evropské unie byla v důsledku tohoto sporu zmrazena.
V Gruzii se v říjnu chystají celostátní parlamentní volby. Ivanišvili již slíbil, že po nich hodlá potrestat opozici, a svou kampaň postavil na protizápadní a proti LGBTQ+ rétorice.