„Babiš zchudl,“ hlásaly titulky po zveřejnění žebříčku miliardářů magazínu Forbes. Podle premiéra to je důkaz, že Agrofert má po jeho odchodu horší výsledky a on sám si nepřišel do politiky přilepšit. Nicméně současně platí, že od vstupu do vlády zbohatl o 27 miliard korun.
[ctete postid=“215893″ title=“Byrokracie stále roste. Malé firmy stráví papírováním už pět týdnů ročně“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Schillerová-sněmovna-385×230.jpeg“ excerpt=“Liberální institut spočítal, že průměrná malá firma u nás stráví papírováním 233 “ permalink=“http://forum24.cz/byrokracie-stale-roste-male-firmy-stravi-papirovanim-uz-pet-tydnu-rocne/“]215893[/ctete]
Magazín Forbes každý rok sestavuje žebříček nejbohatších domácích podnikatelů s osobním majetkem nad dvě miliardy korun. Podle aktuálního pořadí osmdesáti zveřejněných jmen vede Petr Kellner s odhadovaným majetkem 310 miliard korun před Andrejem Babišem, jehož osobní jmění proti loňskému roku kleslo o 13 miliard na 75 miliard korun.
Babiš si nepřilepšil?
„Tyto nesmyslné žebříčky nesleduji. To je nějaká virtuální hodnota mé bývalé firmy, ze které jsem odešel v lednu 2014 a kterou nevlastním,“ reagoval premiér a hodlal tuto zprávu zveřejněnou před volbami obrátit ve svůj prospěch. „Je to jen důkaz toho, že jakmile jsem odešel z firmy, že má firma horší výsledky a o to lepší výsledky má stát. Všichni říkali: Babiš šel do politiky, aby si přilepšil a opak je pravda,“ zdůraznil.
Andrej Babiš se v reakci na toto mediálně prezentované „zchudnutí“ snaží působit dojmem oběti a altruisty, doplácejícího na nezištnou službu státu. Jenže jako obvykle jde jen o absurdní virtuální historku, zastírající skutečnost.
Aby mohl věrohodně doložit, že on sám po dobu svého působení v politice tratí, musel by srovnávat delší časovou řadu. Ta ukazuje něco jiného. Babišův majetek dosahoval podle Forbesu v březnu 2014 celkové výše 48 miliard korun. Od té doby neustále rostl až do loňského roku, kdy byl oceňován na rekordních 88 miliard. Téměř se tedy zdvojnásobil. Pokud tedy letos hodnota premiérova jmění poklesla a brali bychom tato data vážně, stále je o 27 miliard korun vyšší než v době jeho vstupu do vlády.
Důvod k okázalé sebelítosti to jistě není, což potvrzují i další fakta, které multimiliardář v čele vlády zatajil. Především je patrné, že ačkoli formálně odešel z vedení svých firem začátkem roku 2014 a nyní je má vložené do dvou svěřenských fondů, stále zůstává příjemcem jejich benefitů. Jistě je přitom o stavu Agrofertu průběžně informován, protože jej řídí jeho nejbližší spolupracovníci.
Forbes zdůvodňuje pokles Babišova jmění především rostoucím zadlužením holdingu a horšími výsledky chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, jako je německý SKW Piesteritz a slovenské Duslo Šaľa, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken. Zadlužení Agrofertu, dosahující dnes úctyhodné výše 35 miliard korun, rostlo kvůli mimořádnému investičnímu cyklu napříč celým holdingem.
Dotační a pobídkový rekordman
Děje se tak přesto, že Babišův holding na tyto investice čerpá velmi štědré dotace a daňové úlevy. Jednoho z největších slovenských podniků Duslo Šaľa se Agrofert zmocnil už v roce 2004. O deset let později vydíral slovenskou vládu a zachování výroby podmiňoval obří investiční pobídkou na výstavbu nového provozu. Nakonec dosáhl svého s využitím lobbistů Ficova Smeru a Dusľo získalo za velmi netransparentních podmínek na slovenské poměry rekordní daňovou úlevu ve výši 1,6 miliardy korun.
Něco podobného se odehrálo s německými pekárnami Lieken, kde navíc Agrofert podle místní opozice nesplnil slib, že původním zaměstnancům v nově budovaném podniku ve Wittenbergu nabídne stejné podmínky jako v rušených provozech. Tím byla podmíněna dotace na novou pekárnu v maximální možné výši 300 milionů korun. Nyní vychází najevo, že v ní nabízí o pětinu nižší mzdy.
[ctete postid=“211615″ title=“Agrofertu za minulé vlády prudce vzrostly daňové úlevy na 2 miliardy korun“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/01/1667008-f201112153344101-385×230.jpeg“ excerpt=“Babišova vláda před volbami uplácí desítkami miliard korun široké vrstvy voličů. Účet “ permalink=“http://forum24.cz/agrofertu-za-minule-vlady-prudce-vzrostly-danove-ulevy-na-2-miliardy-korun/“]211615[/ctete]
Pokud tyto lobbistické tlaky a triky zatím nevedou k lepším ekonomickým výsledkům celého holdingu, stále je může bohatě vyvažovat v České republice kynoucími dotacemi a daňovými úlevami v zemědělském, potravinářském a chemickém sektoru, a veřejnými zakázkami.
Za dobu Babišova působení ve vládě vzrostly Agrofertu celkové státní dotace dvojnásobně, přičemž loni dosáhly rekordní výše 2,1 miliardy korun.
Jen samotné daňové úlevy stouply holdingu proti předchozí pravicové vládě čtyřicetkrát. Zatímco v letech 2010 až 2013 Agrofert obdržel jen jednu investiční pobídku ve výši 54 milionů korun, od vstupu do vlády může dosáhnout na více než dvě miliardy.
Obchody se státem se daří
Daří se i obchody se státem. Chemické podniky Preol a Profereta zdvojnásobily dodávky bionafty do státního podniku Čepro. Firma Uniles zpracovávající dřevo získala v poslední době největší počet zakázek od státních Lesů České republiky v celkovém objemu 2,3 miliardy korun.
Pokud si dnes premiér stěžuje na jakousi osobní újmu, je to neslýchané chucpe. Třeba i v souvislosti s tisíci drobnými podnikateli, kteří museli ukončit svoji živnost pod tíživými dopady jím nadekretované rostoucí byrokracie a vládních regulací. Bez šancí dosáhnout na štědré dotace a daňové úlevy, z nichž bohatě těží impérium „chudnoucího“ velkopodnikatele.