Chudý důchodce z Babišových billboardů? Člověk z hnutí ANO a spolupracovník StB

Václav Jelínek na billboardu hnutí ANO (Profimedia)

Václav Jelínek na billboardu hnutí ANO | FOTO: Profimedia

Hnutí ANO zveřejnilo video s dvaaosmdesátiletým Václavem Jelínkem, kterému prý z jeho důchodu nezbude vůbec nic. Jde o součást kampaně, ve které údajní obyčejní občané sdělují svůj názor, že „Za Babiše bylo líp“. Naštvaný senior však zapomněl zmínit, že je přímo z hnutí ANO. Dokazují to příspěvky na sociální síti. Václav je navíc veden ve svazcích StB pod krycími jmény Spojař a Předseda v kategorii důvěrník, jak zjistil deník FORUM 24.

“Tato vláda nepřispívá vůbec ani důchodcům, kterým kolikrát nezbyde z důchodu už ani na léky,” říká v novém videu hnutí ANO Václav Jelínek z Pardubic. “Vláda Andreje Babiše myslela na důchodce a důchodci jim určitě nebyli lhostejní, takže se starali o to, aby měli aspoň normální životní úroveň zajištěnou. Za Babiše bylo určitě líp,” zakončuje svou řeč. “Z důchodu mi nezbyde vůbec nic. Za Babiše bylo líp,” objeví se v závěru videa vedle fotografie Václava.

Pan Václav však není obyčejný důchodce z lidu, jak se nejspíše snaží marketéři Andreje Babiše ukázat. Senior totiž před lety na svém facebookovém profilu publikoval příspěvek, ve kterém přeje všem členům a sympatizantům hnutí ANO hodně zdraví, spokojenosti a úspěchů do následujícího roku. Ke svým slovům pak připojil fotografie, mezi nimi například i jednu s šéfem hnutí.

Twitterový účet Poslední skaut, který na celou podivnost upozornil, zveřejnil další fotografii. Na ní je pan Václav vyfocen při volební kampani po boku poslance ANO Martina Kolovratníka. Na svém saku má dokonce cedulku se svým jménem a logem hnutí.

Václav Jelínek také před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Ve svazcích StB se objevuje pod krycími jmény Spojař a Předseda jako důvěrník. Tedy jako osoba, která shromažďovala informace. Ty pomáhaly kontrarozvědce plnit prověrkové, pomocné a orientační úkoly národně-bezpečnostní povahy v souvislosti s odhalováním nebo objasňováním protistátní činnosti.

Archiv bezpečnostních složek / se souhlasem
FOTO: Archiv bezpečnostních složek / se souhlasem

Ve videu hnutí ANO nesedí ani tvrzení, že panu Václavovi nezbude z důchodu vůbec nic. Václav Jelínek je totiž podle svého vlastního článku absolventem VŠCHT Pardubice a působil ve vedoucích pozicích mnoha společností.

Šlo například o firmy VÚMS Praha, Unit Expert s. r. o. Přelouč, CHEMA spol. s r. o., Tesla Přelouč nebo Tesla Hradec Králové. Absolvovat měl také odbornou stáž u francouzské firmy Honeywell Bull, sedmnáct let byl předsedou Rady odborníků plošných spojů v ČSR.

Eric Drooker

Pan Václav navíc není jediný člověk z ANO, který se objevil v kampani s údajně obyčejnými lidmi. Web HlídacíPes.org na billboardech našel i aktivní političku Babišova hnutí. „Dal peníze rodinám. Za Babiše bylo líp!“ tvrdí brněnská radní na radnici městské části Brno-sever Nikola Staňková.

Ta pro HlídacíPes.org své angažmá potvrdila, příliš sdílná ale nebyla. „Ano, jsem jednou z tváří a všechno bylo sděleno sloganem. Na ostatní vám odpoví hnutí,“ odepsala na dotaz. Zcela se vyhnula odpovědi na otázku, zda se v nadcházejících volbách chystá znovu kandidovat, a neodpověděla na ni ani po urgenci.

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová přitom v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News tvrdila, že v kampani jsou obyčejní lidé, kteří měli odvahu. „Vzniklo to spontánně. Obrací se na nás obrovské množství lidí, že jsou nespokojení. Denně píší desítky, stovky lidí, že jsou nespokojení. Kladou mi dotazy, jak bude to, či ono. Jsou to autentičtí lidé, kteří měli tu odvahu, že dali do kampaně svou tvář,“ prohlásila před týdnem. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články