Chvíle hrůzy v afghánské televizi. Moderátora obklíčili ozbrojení Tálibánci

Bojovník Tálibánu v Kábulu. Ilustrační foto (ČTK/AP/Khwaja Tawfiq Sediqi)

Bojovník Tálibánu v Kábulu. Ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP/Khwaja Tawfiq Sediqi

Interview v afghánské televizi nabralo před pár dny hodně dramatický spád. Za moderátorem, který právě zpovídal jednoho z velitelů hnutí Tálibán, se totiž náhle seřadilo několik ozbrojenců s útočnými puškami. A to právě ve chvíli, kdy vysoce postavený Tálibánec Afghánce vyzýval, aby neutíkali ze země.

Necelou minutu dlouhé video, na němž moderátorovi Mirwaisi Haidarimu Haqdoostovi „asistují“ po zuby ozbrojení islamisté, obletělo celý svět. Upozornila na něj mimo jiné novinářka BBC Yalda Hakimová, která na twitteru označila výjev z afghánské televize za surreálný.

„Takhle teď vypadá v Afghánistánu politická debata, na moderátora dohlížejí pěšáci Tálibánu. A to ve chvíli, kdy mluví o kolapsu předchozí vlády a říká: Islámský emirát Afgháncům vzkazuje, že by se neměli bát,“ okomentovala krátký klip novinářka.

V podobném duchu při interview mluvil i tálibánský velitel, jako kdyby kalašnikovy u moderátorovy hlavy neexistovaly. „S Boží pomocí se pokusíme nastolit atmosféru bezpečí ve všech provinciích, aby si lidé nedělali starosti a nebáli se mudžahedínů, protože jsou to naši bratři,“ chlácholil diváky diskuzního pořadu velitel Qari Samiullah.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Hnutí Tálibán, které před 20 lety – v dobách své předchozí vlády – pořádalo veřejné popravy a zakázalo ženám a dívkám pracovat a studovat, nyní tvrdí, že se zasadí o dodržování práv a nebude se mstít, připomíná portál Sky News.

Kontroverzní interview přitom přišlo jen krátce poté, co při teroristickém útoku u bran kábulského letiště minulý týden zahynulo bezmála dvě stě civilistů a více než desítka amerických vojáků. K atentátu se přihlásila afghánská odnož Islámského státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]