Česká média se v minulých dnech skoro sborově rozplakala nad rušením poboček pošt. Jeden seriózní deník uvedl na své titulní stránce dramatický titulek: „Z pěti poboček zbyde jen jedna.“ Novináři mají jistě pocit, že tím brání zájmy veřejnosti, staví se za seniory, kteří to budou mít dál na poštu pro důchod.
V uvedeném případě jde o Litvínov, město, jež má spolu se sousedním Mostem rozvinutou místní dopravu. Bohužel naše seriózní novináře nenapadlo, že skandální není to, že v Litvínově budou zrušeny čtyři pobočky pošty, nýbrž naopak to, že tam státní podnik již dlouho nesmyslně provozoval pět poboček.
V době, kdy má mít každý obyvatel bankovní účet, e-mail a nejlépe i vlastní datovou schránku, se neustále snižuje význam složité sítě pošty z hlediska fungování státu, jakkoli jsou úřední dopisy zatím stále nepřekonaným jevem. K jejich bezpečnému doručování i vyzvedávání ale není třeba tak velkého množství poboček.
Z hlediska komerčních služeb poště v posledních desetiletích dramaticky narostla konkurence a posílání balíků obstarávají lépe jiné firmy než pošta.
Doručování důchodů je v podstatě jedinou zásadní, ale i nadále bezproblémově řešitelnou službou pošty pro část seniorů. Jistá invence v pomoci těm, kdo mají s dostupností nejbližší pošty potíže, by byla zřejmě na místě. Ale není to důvod, proč udržovat gigantický a zastaralý aparát.
Nalijme si čistého vína: kdo potřebuje, aby v každé horní dolní byly pobočky pošty? Jsou to totiž firmy, jež provozují obchod s více či méně nereálnými sny – loterijní společnosti. Skoro nikdo to nechce říct, ale z hlediska obyčejných lidí je tou takřka hlavní funkcí pošty prodej losů a představa náhlého štěstí. Jde o chování typické pro lidi bez velké osobní iniciativy, ale s velkými touhami. Na této touze a na těchto snech vydělávají v obrovském miliardovém byznysu firmy, jež jim představu o náhlém zbohatnutí rády prodají. A tou nejrozšířenější distribuční sítí pro prodej zpravidla nereálných snů jsou pobočky České pošty.
Na poštách si lze vsadit loterie Sazka, Sportka, Šťastných 10, Euromiliony, EUROJACKPOT, Keno a Kasička, koupit prostě nejrozmanitější losy. Nyní kupříkladu letí Zlatá rybička, která chudým lidem na vesnicích zpravidla nikdy žádné přání nesplní, ale zato dodává obrovské příjmy s minimálními náklady.
Prevalence je jedním ze základních ukazatelů v epidemiologii. Označuje podíl počtu jedinců trpících danou nemocí k počtu všech jedinců ve sledované populaci. Máme obecně za to, že hazard se týká heren a sázek. Alespoň jednou v životě si loterii nebo stírací los zkusilo 39,3 % Čechů, jak uvádí server Finamag. Přitom bezkonkurenčně nejoblíbenější vášní jsou u nás celkově loterie, kam se počítají i stírací losy, které zákon bere jako „okamžitou loterii“. Firma Sazka často lidi pobízí, aby utíkali na poštu koupit si los. Jedno poselství lidem říká: „Až půjdete na poštu, můžete si zahrát o 2 miliardy korun, které jsou právě v eurojackpotu.“ O velikosti hazardního byznysu vypovídá statistika. Před pandemií v roce 2019 se prosázelo v Česku 339 miliard korun. Pošty v tom hrají nezanedbatelnou roli.
Toto je jen malá poznámka k dojetí nad rušebním poboček pošt. Ve skutečnosti je rušení nedostatečné a část vládních stran, zejména lidovci a starostové, se vzepřeli uvažovanému zrušení tisíce poboček a nakonec jich bude zrušeno jen asi 8 procent, tedy kolem 300. Loterijní firmy by se měly odvděčit. Tyto menší vládní strany si svým odporem k rušení poboček nepochybně moc voličů nezachránily. Zato ale efektivně bránily zisky z hazardu. Tím není řečeno, že to vůbec vědí a že je to záměr. Spíš jde o to, aby si uvědomily, o co ve hře o pobočky pošty také jde.