Chyba Googlu překvapila uživatele internetu. Vyhledavač jim nečekaně nabídl nacistický obsah

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nevinné vyhledávání na internetu se může občas stát nepříjemným zážitkem. Jak upozornil jeden z uživatelů vyhledavače Google, při hledání předmětu do svého domu se mu naskytl pohled, s nímž určitě nepočítal. Na monitoru jeho počítače se totiž objevila celá sbírka nacistických relikvií. 

Spisovatel Jason Pargin se na sociální síti „pochlubil“ překvapivým objevem, který udělal při standardním vyhledávání na internetu, píše Liverpool Echo. Při použití vyhledavače Google Images se po zadání neškodného spojení „ozdoba na stůl“ (v angličtině „desk ornament“) dostal ke znepokojivému obsahu.

Při vyhledávání těchto konkrétních dvou slov se totiž v „obrázcích“ na Googlu zobrazí řada nacistických symbolů, svastik či připomínek 2. světové války. Jason na twitter napsal: „Otázka: Když zadáte ozdoba na stůl, zobrazí se vám jako první výsledky hromada nacistických věcí?“

Parginův příspěvek získal tisíce lajků a retweetů, na jeho otázku reagovalo přes 17 000 lidí, protože mnoho z nich zjišťovalo, zda nevinné vyhledávání skutečně vede ke stejnému výsledku. Mnozí uživatelé twitteru potvrdili, že mají stejný zážitek.

Jak ovšem upozorňuje britský deník, problém se patrně poprvé objevil již v roce 2016. Tehdy se totiž poprvé objevily zprávy o nacistických předmětech při hledání výrazu „desk ornament“. Nejpravděpodobnějším vysvětlením se údajně zdá být nedostatečné filtrování ve výsledcích vyhledávání nebo obcházení algoritmu. To ve výsledku posune tyto vizuály na přední místa v žebříčku vyhledávání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články