Špatný titulek v reportáži České televize o bojích na Ukrajině vyvolal rozruch. Část diváku ho používá jako důkaz neobjektivnosti veřejnoprávní televize. Chyba nastala v příspěvku z obléhaného Debalceve, který ČT vysílala ve dvou svých zpravodajských relacích. V něm stejného vojáka označila dvěma různými popisky. Jednou jako Ukrajince, podruhé jako povstalce.

Na sociálních sítích se hned rozhořela vášnivá debata o manipulaci ze strany televize. Jasná chyba lidského faktoru tak nahrává militantní skupince odpůrců současného vedení ČT. Ti se projevují nejen na zasedáních Rady ČT, kde zneužívají čas vymezený pro názory veřejnosti ke své exhibici, ale i na internetu. „Toto už opravdu nejde, aby Česká televize takto manipulovala s diváky,“ rozzlobeně reaguje facebookové Zpravodajství bez cenzury.

Chybu, která vznikla spíše nepozorností než záměrně, vysvětluje i Pavel Šafr, předseda Free Czech Media. „Myslím si, že v tomto případě jde zjevně o omyl a zcela jistě nejde o cílenou manipulaci,“ říká.

Taková nepozornost ovšem spíše nahrává pár lidem, kteří ostře nesouhlasí se zpravodajstvím ČT a posílají výhružné smsky Milanu Jankovcovi, členovi Rady ČT.

Oficiální stanovisko České televize

Děkujeme za upozornění na chybné označení vojáka ve dvou různých reportážích vysílaných na ČT24 17. 2., ke kterému došlo vlivem technického problému při živém odbavování titulků. Nejedná se tedy o chybu redakční ani o záměr. Inkriminovaná záměna se sice může zdát politováníhodnou, ale jsme přesvědčeni, že na celkovém vyznění reportáže nic nezměnila. Vzhledem k tomu, že jde o bezejmenného vojáka ve válečné zóně, není ani v našich možnostech se dotyčnému omluvit.

Pro dokreslení uvádíme, že jsme během daného dne odvysílali celkem 49 materiálů a 13 rozhovorů k dění na Ukrajině. Šlo o mnoho desítek minut živého vysílání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora