Chybí mi program a diskuze, říká poslanec Pilný z ANO

Ivan Pilný (ČTK)

Ivan Pilný | FOTO: ČTK

Poslanec Ivan Pilný byl jediný z delegátů, kdo po sněmu ANO kritizoval jeho průběh. Vadilo mu, že místopředsedkyně Radmila Kleslová prý kšeftovala s hlasy delegátů i prospěchářský přístup některých dalších lidí ve vedení hnutí. Se svou kritikou ale pokračuje i nyní. Nelíbí se mu, že ANO nemá konkrétní program a nikomu nejde o diskuzi nad tím, jaká je dlouhodobá vize hnutí. Předseda hnutí Andrej Babiš již na jeho kritiku začíná reagovat silně odrážděně

Pilný si myslí, že se ANO zatím voličům moc nepředvedlo. „Voliči po nás chtějí něco konkrétního a zatím toho příliš nebylo,“ řekl poslanec v rozhovoru pro DVTV. To podle něj souvisí i s tím, kdo je ve vedení. „Myslím si, že lidé volili toto hnutí, aby došlo k nějaké změně,“ říká. “Aby ANO vedli lidé, kterých si mohou vážit,“ dodává. To ale podle Pilného není příklad Radmily Kleslové. „Zatím jsem nenašel žádný důvod, proč bych si jí měl vážit,“ vysvětlil neúspěšný kandidát na místopředsedu ANO. „Je politika a politikaření. Je dohoda a kšeftování,“ narážel na Kleslové kupčení s hlasy.

Podle Pilného jsou ve vedení správní lidé jako Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek, ale někteří další ho o své kompetenci zatím příliš nepřesvědčili. Třeba Jaroslava Jermanová, která podle Pilného rychle změnila své názory. „Zřejmě přestoupila od křesťanů k muslimům. Dříve se jí nelíbili komunisté, teď jí nevadí,“ kritizuje místopředsedkyni její protikandidát ze sněmu.

Hlavním problémem je ale podle Pilného zejména fakt, že ANO nemá jasně daný program a není vůle o něm jednat. „Postrádám diskuzi, která by šla nad rámec těch pár klauzulí, které jsou v programu,“ říká. Je prý hlavně třeba nastavit vizi, která by vydržela déle než jedno funkční období. A to půjde těžko při zvycích, které panují v ANO. „Byl jsem ten, který se ptal, proč má sněm takovou zvláštní logiku, že se nejdřív volí a pak až se bavíme o tom, kam hnutí směřuje,“ diví se Pilný. „To pořadí mi připadá převrácené. Opravdu se mi to nelíbilo a myslím si, že jsem nebyl sám,“ říká.

Kromě svých kolegů podrobil Pilný kritice i premiéra Sobotku. „Je to podobná situace jako byla u předešlé vlády. Silný ministr financí, a premiér, který neví, kam zemi vést,“ tvrdí poslanec. Bohuslav Sobotka prý neukazuje, že by byl dostatečně silný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]