Chybí muži, odešli bojovat. Příliv uprchlíků zemědělství výrazně nepomohl

Z obyvatel Ruskem okupovaných částí Ukrajiny se stávají váleční uprchlíci (ČTK/Němeček Pavel)

Z obyvatel Ruskem okupovaných částí Ukrajiny se stávají váleční uprchlíci | FOTO: ČTK/Němeček Pavel

Více než 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny už v ČR našlo práci. Jde především o pozice uklízeček, práce ve skladech, nebo v menším měřítku ve stavebnictví. Obor, ve kterém v ČR tradičně Ukrajinci hojně působí, zemědělství, však uprchlíci příliš neposílili. Spíše naopak, řada Ukrajinců odešla.

Ukrajinci v tuzemském zemědělství dlouhodobě vypomáhají například v ovocnářství nebo zelinářství, v oborech náročných na objem ruční práce. “Bohužel současný stav je spíše opačný. Místy sice nějací lidé v zemědělství přibyli, ale celkově je to naopak. V zemědělství jsou potřební spíše muži a ti naopak odešli bojovat. Příchozí uprchlíci jsou většinou starší lidé nebo ženy a matky s dětmi, kteří nemají tak velké uplatnění v zemědělství,” vysvětlil pro deník FORUM 24 Jaroslav Šebek, šéf Asociace soukromého zemědělství.

()

Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud 345 200 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 73 procent dospělých. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují.

“Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa,” stojí v tiskové zprávě ministerstva práce. Podle něj nejvíce příchozích pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Kromě padesáti tisíc již pracujících uprchlíků si dalších bezmála osm tisíc lidí prchajících před Putinovou válkou práci hledá a je v evidenci zájemců či uchazečů o zaměstnání.

Z údajů ministerstva vnitra vyplývá, že vízum získalo kolem 215 000 dospělých nad 18 let. Z nich je téměř 160 000 žen. Do Česka přicházely hlavně matky s dětmi. “V porovnání s jinými evropskými zeměmi je 50 000 pracujících skutečně vysoké číslo,“ zhodnotil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je důležité, že se daří zaplnit dlouho neobsazená místa. “Kdo u nás pracovat chce, zaměstnání si určitě najde. To stále platí,“ dodal ministr Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články