Chystá se další demonstrace. Den před jmenováním Benešové ministryní

Pavel Hofman

Demonstrace - ilustrační foto | FOTO: Pavel Hofman

Aktivisté z organizace Milion chvilek pro demokracii oznámili, že se chystá velká demonstrace jako reakce na aktuální politickou situaci. Bude se konat 29. dubna, pochod začne v 17.30 na Hradčanském náměstí a vyvrcholí v 19.00 hodinovou demonstrací na Staroměstském náměstí.

archiv

Poslední kapkou bylo oznámení o jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. „Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu. My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ píší organizátoři.

Zástupcům Milionu chvilek vadí, že je Benešová nominantkou Miloše Zemana a spojenkyní Andreje Babiše. „Benešová by nově získala pod kontrolu ty nejzásadnější kauzy. A to nejen Čapí hnízdo, ale také kauzy, které se nelíbí Hradu. Například vyšetřování údajných manipulací zakázek v Lánech,“ dočteme se na Facebooku.

„Probíhá snaha o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti (například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem),“ upozorňují zástupci Milionu chvilek.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek podal demisi těsně poté, co bylo oznámeno, že policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a navrhuje, aby byl Babiš obžalován. Stejně tak jeho manželka Monika. Kněžínka nahradí Benešová, přítelkyně prezidenta republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner