Ministryně financí Alena Schillerová je žena činu. I když se jejímu rezortu podařilo zkomplikovat podnikatelům život natolik, že musí neustále zveřejňovat veškeré informace o své činnosti, zdá se, že to nestačí. Podle serveru Podnikatel.cz chce Schillerová rozšířit tzv. doplňkovou pokutu ve výši půl milionu korun tak, aby ji mohlo dostat více lidí. Není to hezké předsevzetí do nového roku?

Základní pokuty za „maření správy DPH“ jsou ve výši 1000 Kč, 10.000 Kč, 30.000 Kč nebo 50.000 Kč. Ovšem schválený návrh ministerstva financí počítá s tím, že pro uložení pokuty doplňkové již nebude potřeba nejprve udělovat pokutu základní, jak tomu bylo doposud.

Plátci prý často záměrně a opakovaně nevyplňují údaje v kontrolním hlášení a čekají na výzvu správce daně, na kterou reagují včas a úplně a údaje doplní. „Nelze jim tak uložit pokutu podle § 101h odst. 1 ani 2 zákona o dani z přidané hodnoty. Přesto tímto postupem maří správu daní. Tyto případy je nutno v řádně odůvodněných případech sankcionovat, neboť v tomto případě není možné využít ustanovení pro udělení pokuty dle odstavců 1 a 2,“ cituje Podnikatel.cz důvodovou zprávu MF.

Pokud tedy podle ministerstva někdo správu daní „závažně ztěžuje“, bude moci dostat pokutu ve výši 500 tisíc korun, takovou, která může být pro jeho podnikání likvidační.

Andrej Babiš se dlouhodobě zaklíná tím, jak se mu daří vybírat daně. Ve skutečnosti je ale rozpočet navyšován buzerací a šikanou. Započítat můžeme jak zajišťovací příkazy, tak dnes už zjevně také pokuty, jejichž cílem je získat peníze, kterými si poté vláda kupuje další voliče.

Podle ministerstva se v tomto případě „nejedná o žádnou novou pokutu“. Skutečnost je ale taková, že rezort jen posiluje svou sílu v postavení vůči podnikatelům.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora