Chystá se demonstrace: Lidé chtějí Českou televizi bránit v autech

reprofoto ČT

Ilustrační foto | FOTO: reprofoto ČT

Po kritizovaných krocích Rady České televize se chystá demonstrace na obranu veřejnoprávního média. Vzhledem k epidemiologické situaci organizátoři došli k rozhodnutí, že protest se uskuteční v autech, která by kolem budovy ČT měla vytvořit symbolickou „vozovou hradbu“. Protest se koná u hlavní budovy České televize 17. listopadu ve 14:00 (více zde).

Akci pořádají iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou Milionu chvilek pro demokracii. Promluví zde David Smoljak (scenárista a senátor, zástupce iniciativy Svobodu médiím!), Václav Němec (filozof, zástupce iniciativy Vraťte nám stát!) a Benjamin Roll (student, předseda Milionu chvilek pro demokracii).

Pavel Hofman

„Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů Poslaneckou sněmovnou byla dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby, i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci. Místo toho, aby přispívali k lepšímu fungování veřejné služby, tito radní účelově šikanují vedení ČT a prosazují rozhodnutí, která jsou pro fungování této instituce destruktivní. Opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku,“ píší organizátoři na stránce facebookové události.

Dále připomínají zasedání Rady ČT, kdy byla náhle odvolána dozorčí komise. „V době, kdy se má rozhodovat o rozpočtu ČT pro příští rok, lze odvolání klíčového odborného orgánu považovat za pokus o vyvolání chaosu a nestability. Obáváme se, že pokusy o destrukci současných struktur ČT a její následné ovládnutí budou dále pokračovat,“ stojí v prohlášení.

Několik aktivistů ze skupiny Rebelové se vydalo protestovat před Českou televizi již v neděli dopoledne. Na místě poté zasahovala přivolaná policie. Cíl byl však stejný – vyjádřit nesouhlas se směrem, který určuje aktuální složení Rady ČT. Sem byli naposledy zvoleni kandidáti vládní většiny: Hana Lipovská, Lubomír Xaver Veselý a Pavel Matocha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner