Chystá se Rusko ovlivnit Eurovolby? Dcera Putinova mluvčího je na stáži v Bruselu

Elizaveta Peskova (Twitter MTV Lebanon News)

Elizaveta Peskova | FOTO: Twitter MTV Lebanon News

Kdyby někdo před pár dny řekl, že se nejdiskutovanějším tématem v unijních kuloárech stane stážista, poklepal by si zřejmě nejeden europoslanec na čelo. Elizaveta Peskova ovšem není jen tak někdo, ale dcera mluvčího Kremlu Dmitry Peskova. Zatímco se tak prozatím pouze spekulovalo o možné snaze Ruska ovlivnit nadcházející volby do Evropského parlamentu, dnes bijí zástupci členských států na poplach.

Peskova získala stáž u francouzského europoslance Aymerica Chaupraude na sklonku minulého roku a její působení v kanceláři by podle plánu mělo skončit v dubnu, tedy těsně před květnovými volbami. Obratem tak vyvstaly otázky, kde všude má vlastně dcera pravé ruky ruského prezidenta Vladimíra Putina přístup. V Bruselu jsou přitom běžně připravovány citlivé dokumenty a dochází k osobním schůzkám, na nichž jsou rozebírány citlivé otázky budoucího směřování Evropské unie.

Objevily se tak i kritické hlasy z řad samotných europoslanců. Francouzskou socialistku Christine Revault d’Allonnes-Bonnefoy předně zajímalo, jak mohlo vůbec dojít k odsouhlasení jejího působení personálním oddělením. Stážistky se ovšem zastal i sám europoslanec Chaupraude s tím, že má Elizaveta přístup pouze k veřejně dostupným dokumentům.

Ovšem v praxi věci fungují často poněkud odlišně: „V kanceláři mají stážisté přístup ke všem dokumentům jako poslanec, pokud jim poslanec tento přístup umožní. Účast na osobních schůzkách samozřejmě taky, pokud je poslanec na takovou schůzku vezme,“ řekl deníku FORUM 24 asistent českých europoslanců Luďka Niedermayera a Jiřího Pospíšila Jan Tlamycha, který se specializuje na právní záležitosti.

Na druhou stranu je Elizaveta Peskova více než kvalifikovanou kandidátkou na tuto pozici. Několik let žije ve Francii, kde studuje práva, dlouhodobě se politicky angažuje a vyjadřuje k veřejnému dění. Mimo nezůstala ani během současných protestů Žlutých vest, kdy se na její hlavu sypala kritika hned z několika stran. Nejdříve totiž přirovnala dění k počítačové hře Zombie Apokalypsa, a následně zveřejnila fotku z vlastní účasti na zatím největších demonstracích v srdci Paříže.

Twitter Protest SPb

Děti úspěšných rodičů sice dostávají do vínku často možná privilegia, ale na druhou stranu si s sebou zároveň nesou stigma činů jejich rodinných příslušníků, podle kterých je k nim často přistupováno s výraznými předsudky. Nikdy by ovšem neměl předem pykat za činy či názory svých rodičů, neboť vizitkou každého mu bývá právě jeho vlastní konání a názorová integrita.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]